کوهیاران

معرفی بزرگان کوهنوردی  محمد حسن نجاریان اولین فاتح قله اورست  و شش قله مرتفع جهان،مربی کوهنوردی عکاس، تصویر بردار و مولف دو کتاب “برفراز خورشید” و “برودپیک رویای صعو

آخرین اخبار

اخبار آموزشی

اخبار آموزشی

برگزاری دوره های آموزشی
اخبار کوهنوردی

اخبار کوهنوردی

دنیای کوهنوردی
عنوان مطلب

هواشناسی کوهستان

شناخت آب و هوا در کوهنوردی
عنوان مطلب

اخبار حوادث

پزشکی کوهستان
عنوان مطلب

اخبارگردشگری

تازه های دنیای گردشگری

محمد حسن نجاریان

  • 17:06
  • 152  بازدید

معرفی بزرگان کوهنوردی 

محمد حسن نجاریان اولین فاتح قله اورست

 و شش قله مرتفع جهان،مربی کوهنوردی عکاس، تصویر بردار و مولف دو کتاب “برفراز خورشید” و “برودپیک رویای صعود” 

 

کوه در شب چه شکوهی دارد               خرم آن جلگه که کوهی دارد

براي پيدا كردن جايي كه نميشه پيداش كرد، اول بايد گم شد! اگر غير از اين بود همه پيدايش مي كردند!!!  (گوروربينسكی)

 

من و دوربينم، من و كوله بار خاطراتم، من و تن دادن به خطرات سختترين معابر جهان، من و چين و چهره پاكترين مردم روي زمين...

بارها از خود پرسيده ام چرا به سفر ناشناخته های دور می روی؟

من براي يافتن جواب اين پرسش و ده ها پرسش ديگر كه در لا به لاي چين چهره ي مردمان اين كره خاكي و يا غرش ابرها از ماوراي كوه ها و يا در لابه لاي نگاه دزدانه خُرد بچه های روستاهای دور دست جواب نيافتم. و اگر هنوز هم خانه بر دوش و لقمه نانی در كف به گدايی ناشناخته ها می روم از اين روست.

آن هنگام كه از دره محو تماشاي زيبايي خيره كننده قله هستم، تا موقع ای كه خسته و درمانده پا بر قله می كشم تازه در ميابم وای دره با رود خنياگر چقدر زيباست و من قافل از همه چيز...

(محمد حسن نجاریان)

آغاز یک عشق پایدار در محمد حسن نجاریان

محمدحسن نجاریان اهل نهاوند استان همدان، در اولین روز از تابستان سال ۱۳۴۴ متولد شد. او در شهری بزرگ شد که کوهستانی بود و به واسطه شغل سخت پدرش دارای قوای بدنی خوبی بود که همین امر سبب شد از همان کودکی هر زمان از درس و کار فارغ می شد به سمت کوه کشیده شود تا بتواند جانی تازه بگیرد.

پس از پایان یافتن دوران ابتدایی به تهران نقل مکان کرد تا تحصیلات خود را ادامه دهد. در آنجا با گروه های کوهنوردی زیادی آشنا شد و علم و تکنیک این راز پنهان را آموخت که رابطه ی قشنگی بین او و طبیعت ایجاد شد. حدود نه سالگی در زادگاهش استارت این عاشقی زده شد و با بالا رفتن از قلل کَمر بر اَفتو (سنگ رو به آفتاب)، آردشو و يال كبود ۳۸۵۰ متر از رشته كوه گرين، سیزده سالگی راهی دماوند و نهایتاً در پانزده سالگی بام کشور (دماوند) به او لبخند زد.

در دوران سربازی او داشتن تجهیزات کوهنوردی چیزی شبیه به رویا و آرزو بود و حتی دسترسی به کتاب های آموزشی نیز سخت بود. تنها مونسش کفش سربازی اش بود که چه در سنگنوردی و چه در راهپیمایی ها همراهش بود و در برنامه های زمستانه چکمه شادان پور و نمد با یک کوله پشتی زین دار دانشجویی سنگین از جمله تجهیزاتشان بود. او تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی در رشته جهانگردی ادامه داد.

سنگنورد بدون ابزار؛ محمد حسن نجاریان

محمد حسن نجاریان، سنگنوردی را اولین بار در بند یخچال تهران شروع کرد و از روی كتاب گره ها را آموخته بود. اولین صعود سنگ نوردی را در بند یخچال (سنگ شكاف)، با حمایت گروه آرارات به وسیله یک گره من درآوردی تجربه کرد. محمدحسن در بین سالهای ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۵ مسیرهای مختلف را در بیستون به صورت صعود انفرادی بدون ابزار را با موفقیت انجام داد.

همین صعودهای موفق بود که فکر صعود دیواره ۸۰۰ متری علم کوه بدون ابزار را در سرش انداخت. پس از تلاش های فراوان در طی دو سال و سختی های زیاد این فعالیت در سال ۱۳۷۱ با صرف زمان ۱ و نیم ساعت از مسیر هاری روست از سوی فدراسیون، کار نو و جسارت در صعود را به عنوان صعود برتر سال دریافت کند.

– صعود انفرادی دیواره بیستون سال ۱۳۶۱ مسیر همدان تا جانپناه اول حدود ۴۰۰ متر با زمان ۲ ساعت

-صعود انفرادی دیواره بیستون به طریق فری سلو (بدون ابزار كمكی) سال 1362 مسیر كتیبه با متراژ تقریبی 300 متر با زمان 30 دقیقه SOLO

– صعود انفرادی دیواره بیستون به طریق فری سلو (بدون ابزار كمكی) سال 1364 مسیر عقابها با متراژ تقریبی 1200 متر با زمان 40,3 دقیقه SOLO

– صعود انفرادی دیواره بیستون به طریق فری سلو (بدون ابزار كمكی) سال 1364 مسیر قرارگاه (اكبر) با متراژ تقریبی 800 متر با زمان 10,2 دقیقه SOLO

– صعود انفرادی دیواره بیستون به طریق فری سلو (بدون ابزار كمكی) سال 1365 مسیر قوش با متراژ تقریبی 1200 متر با زمان 20,4 دقیقه SOLO

ثبت صعود سرعتی؛ محمد حسن نجاریان

از دهه ۶۰ محمد حسن نجاریان فعالیت های زیادی را در زمینه کوهنوردی و سنگنوردی ثبت کرده و سال های پربرنامه ای را پشت سرگذاشت.

محمد حسن نجاریان به همراه آقای ریاحی مقدم عضو گروه شكوه در سال ۱۳۶۳ در یک برنامه عملیات امداد و نجات شرکت کرده بودند؛ گروه آقای غفاری كه از مسير سياه سنگ منحرف شده بود و در نهایت منجر به فوت او شد و همچنين امداد رسانی به آقای جامعه شورانی به دلیل سقوط از گرده آلمان ها. وی در بين سال های ۱۳۶۳ تا ۱۳۸۱ مسیر ۸۰۰ متری دیواره علم کوه را در حدود ۳۰ بار از مسیرهای مختلف صعود کرد و توانست در سال ۱۳۶۵ از مسیر فرانسوی ها در مدت زمان ۳.۲۷ دقیقه اولين صعود سرعتی خود را ثبت کند.

منصور علیپور در سال ۱۳۶۴ در زمان فرود از دیواره دچار سانحه و کشته شد. در سال ۱۳۶۶ آقای نجاریان همان مسیر را که بسیار زیبا و از دسته مسیرهای درجه بالا به حساب می آمد و کرمانشاهی های عزیز تا پله دو گشايش کرده بودند، طی ۶ روز با همراهی دو گروه توانست تا قله این دیواره ۱۲۰۰ متری را در هوای گرم گشایش کند.

سال 1368 در گشايش مسير جديد، ديواره علم كوه به نام شكوه با درجه سختی 5.10-A4 به متراژ حدود 200 متر از طاقچه قمقمه حد فاصل مسير همداني ها لب قيف و مسير لهستاني ها شرکت داشت. نجاريان به همراه پيرويسی، عسگريان و رياحی مقدم در مدت 2 شب مانی این برنامه را به اتمام رساندند. (در برنامه فوق آقای رياحی بر اثر برخورد صائقه قدری از ناحيه دست و پای راست آسيب ديد.)

وی در بین سال های ۶۹-۱۳۶۸ در مسیر جاده چالوس بر روی دیواره پل خواب نیز سه مسیر را گشایش کرده است.

مسابقات سنگنوردی

آقای محمدحسن نجاریان همزمان با کوهنوردی، در رشته سنگنوردی هم علاوه بر دریافت مدرک مربیگری درجه ۲ و برگزاری دوره های مختلف در این رشته ها، با شرکت در انواع مسابقات این رشته پرهیجان، مقام های مختلفی را کسب کرده است:

سال ۱۳۷۱- كسب مقام نخست مسابقات سنگنوردی (زنجان)

سال ۱۳۷۱- كسب مقام نخست مسابقات سنگنوردی طبیعت، منطقه ای (همدان)

سال ۱۳۷۳- كسب مقام سوم مسابقات سنگنوردی داخل سالن كشور (تهران)

سال ۱۳۷۳- كسب مقام سوم مسابقات سنگنوردی داخل سالن كشور (انتخابی تیم ملی و اعزام به سنگاپور)

سال ۱۳۷۳- حضور در نخستین اعزام تیم ملی به مسابقات آسیایی سنگاپور (با اعضای تيم ملي، سرور ماسوله، كشوری، نجاريان) بدون دریافت مقام برای ایران

سال ۱۳۷۶ با اقامت حدود يك ماه در منطقه علم كوه با سه گروه آرش بانوان، شكوه و آزاد توانست شاهد صعودهای زيبايی از بانوان ورزشکار تهران باشد كه می توان به صعود ۳۰/۲ خانم سهيلا ميزايی از سكوی علم چال به گرده آلمان ها و يا صعود خانم سهيلا يزد آبادی با آقای نجاریان از مسير لهستان با صرف زمان ۴۰/۴ تا قله و فرود از مسير گرده آلمان ها، صعود خانم فريده يزد آبادي، حميد روحانی، نجاريان از مسير فرانسوي ها و در ادامه مسير شكوه يك روزه اشاره كرد.

محمدحسن نجاریان به ملاقات اورست می‌رود!

او به همراه یک تیم شامل زنده‌یاد محمد اوراز، جلال چشمه‌ قصابانی و حمیدرضا اولنج تصمیم به صعود اورست گرفتند و سرانجام در تاریخ ۳۰ اردیبهشت سال ۱۳۷۷ توانستند پرچم ایران را بر فراز قله به اهتزاز در بیاورند و اولین ایرانیانی باشند که این قله مرتفع را صعود می کنند. او از این لحظه شیرین و به یاد ماندنی فیلم هایی ضبط کرده و خاطراتشان را در آن لحظه اینگونه بیان می کند:

“دوربین را به زمین پر شیب چسبانده این شات را به ملت بزرگم هدیه می کنم. به اون دم و دستگاه آمریکایی ها رسیدیم. فقط چند قدم مانده! از محمد و بچه ها خواهش می کنم جلو برم و آخرین تلاششان را ضبط کنم. کنار قله زانو میزنم.

تبر یخ حمایتم. با صلابت بالا می آیند. نمی دانم گریه کنم، یا تصویر برداری. انگار پرواز می کردند. یک ایران یک عالمه آرزو! ساعت حوالی نه روز ۳۱ اردیبهشت ۷۷ “قله اورست”.

سر بالایی تمام شد. شادیم. دوربین کلوز آپ روی صورت محمد، بنام زحمتکشان ایران، زنده باد ایران،، اولنج. السلام  علی ال حسین….،، جلال .این اراده ملت ایران است که اینجا به نمایش در می آید… حسن. یک مشت خاک از ایران آورده ایم به یاد مادران ایران اینجا می ریزیم که جاودانه باد یاد و نامشان. یه عروسک هم به یاد فرزندان ایران اینجا آوردیم که فرزندان ایران یاد بگیرند تلاش و مردانگی.

شرپا اشاره می کند. عقب نرو. پشتم تا فلات تبت خالی است. عکس می گیرم. یک پانوراما. از منشور هم عکس می گیرم. نگرانم نگاتیو ۳۶ تایی تموم بشه.

 جاودانه باد یاد ایران و ایرانی “

وی در سال های متوالی صعود متوالی از ديواره بيستون از مسيرهای مختلف با گروههای مختلف كشور از مسير های لول سخت، منصور، قرارگاه (اكبر)، عقاب ها، قوش، جان پناه ها، يال سخت، كاوه، گذشت، فرهاد، شيرين، تراورس از زير پله يك مسير عقاب ها و قوش تا مسير جان پناه ها ۲ بار… انجام داده است.

خاطرات تلخ محمد حسن نجاریان

محمد حسن نجاریان در دهه ۸۰ توانست با صعود به بلند ترین قلل ایران و جهان موفق به کسب مدال های جهانی شود.

در سال ۱۳۸۰در صعود به قله ماكالو با ارتفاع ۸۴۶۳ متر موفق به کسب مدال نقره جهانی و سال ۱۳۸۱ موفق به صعود قله لوتسه ۸۵۱۶ متر سومين قله جهان شدند که نتیجه آن کسب مدال طلای جهان شد.

در زمستان سال ۱۳۸۱ گشایش مسیری بر دیواره ویر زنجان به طول ۸۰ متر انجام دادند و سال ۱۳۸۳ بر روی دیواره بیستون از سقف فرهاد تراش تا پله يك مسیری جدیدی را به نام ” یاد” برای يادواره حامد مترجمي و ناصر غلامي گشایش کردند.

سال ۱۳۸۲ برای آقای محمد حسن نجاریان با اتفاق ناگواری همراه بود که حتی یادآوری آن نیز برایش دردناک است. وی به همراه تیم ملی کوهنوردی ایران برای صعود به گاشربروم ۱ به پاکستان رفته بودند. این قله مرتفع به قله پنهان معروف است که در پی سقوط بهمن دو تن از کوهنوردان عزیز کشور به نام های محمد اوراز و مقبل هنرپژوه دچار سانحه شده و در اثر این سقوط محمد اوراز، جان خود را از دست می دهد. محمد حسن در آن برنامه صعود مسئول گروه امداد تیم ملی ایران بود. آن ها توانسته بودند تا ارتفاع ۷۸۵۰ متری صعود کنند و بعد از این حادثه مجبور به بازگشت شدند که مدال سوم جهان را کسب کردند.

افتخارات جهانی، محمد حسن نجاریان

دهه ۹۰ برای نجاریان پُر بود از صعود های بین المللی و افتخارات جهانی! در سال ۹۱-۱۳۹۰ به عنوان سرپرست تیم صعود كننده به قله مراپیک با ارتفاع ۶۶۵۴ متر حضور داشته که مدال سوم آسیا را به دنبال داشت.

همین فعالیت های حرفه ای او بود که در سال ۱۳۹۰ به دعوت انجمن كوهنوردي امريكا برای بازدید و صعود دعوت شد و در سال ۱۳۹۲ با سرپرستی تیم اعزامی به قله ۷۰۱۰ متری خان تنگری صعود و مدال نقره را برای ایران کسب کند.

یکی از صعودهایی که برای نخستین بار اتفاق افتاد در سال ۱۳۹۶ بود که با سرپرستي فنی تيم کانون کوه کرج از مسیر راه نو به قله کارل مارکس تاجیکستان با ارتفاع ۶۵۴۳ متر صعود کردند و در سال ۱۳۹۷ برای نخستین صعود و سرپرستی یک تيم آزاد به قله تبلیس کو تاجیکستان ۶۲۴۵ متر حضور داشتند.

لازم به تذكر است در صعودهاي هيمالايا اورست از بالاي كمپ اصلي، ماكالو، لوتسه، گاشربروم يك نقش عمده تصوير برداري و عكاسي به عهده آقای نجاریان بوده است. او از مرداد ۹۷ تا مرداد ۹۹ عنوان خبرنگار و عکاس افتخاری در پایگاه خبری رادیو کوهنورد را داشت.

برفراز خورشید؛ اثر محمد حسن نجاریان

وی در کنار تمام فعالیت های ورزشی و صعودهای بسیار توانسته در بسیاری از فعالیت های فرهنگی نیز مشارکت داشته و تالیف هایی نیز به ثبت رسانده است. وی برای به جهت جذب کمک های مالی برای خیریه ها در بسیاری از مراسم ها مسئولیت عکاسی و فیلم برداری را برعهده داشت. از عکس هایی که شخصاً از طبيعت، كوه و زندگي مردم گرفته بود نمایشگاهی برگزار و برای افراد نیازمند کلاس هایی تشکیل داده بود.

او همچنین در جشنواره صعودهای ورزشی فدراسيون به عنوان داور حضور داشت و گزارش هایی ارائه داده بود. محمد حسن نجاریان مولف دو کتاب “برفراز خورشید” و “برودپیک رویای صعود” است. او در کتاب “برفراز خورشید” مجموعه عکس های هیمالیا که در صعودهای مختلف گرفته را به صورت یک کتاب چاپ و هزینه آن را به نفع بیماران سرطانی عضو انجمن مهرانه زنجان تقدیم کرد.

كلاس ها، دوره ها و اخذ مدارك محمدحسن نجاریان

سال ۱۳۷۱- موفق به اخذ مدرك سنگ نوردی، سازماندهی، داوری مسابقات زیر نظر مربی فرانسوی آلن رنو ۲۲ روز

سال ۱۳۷۳- موفق به اخذ مدرك مربیگری درجه ۳ فدراسیون كوهنوردی (نفر سوم كلاس) منطقه رودبارك علم كوه

سال ۱۳۷۸- موفق به اخذ مدرك مربیگری درجه۲ سنگ نوردی، یخ نوردی

سال13۸۳- موفق به اخذ مدرك رسمی امداد نجات مربی (RESCUE) آمریکایی

سال13۸۷- موفق به اخذ مدرك بین المللی كوهستان های بلند GHM

طی سالها مربی كمیته هیمالیا نوردی فدراسیون كوهنوردی

موفق به اخذ گواهینامه مقدماتی و تكمیلی امداد نجات هلال احمر

برگزاری دوره های رسمی و غیر رسمی در ضمینه های كوهنوردی و سنگنوردی، مدیریت و برنامه ریزی

اجرای برنامه های خارجی توسط محمد حسن نجاریان:

سرپرستی و صعود ۵ تیم به قله موستاق آتا چین ۷۵۴۶ متر ۲۲ روز تیم زنجان

سرپرستی و صعود ۴ تیم به قله مراپیک ۶۶۵۴ متر ۱۷ روز

سرپرستی و صعود نخستین جانباز به قله مراپیک ۶۶۵۴ متر ۱۷ روز (فرهاد اسكندری)

سرپرستی و صعود نخستین تیم كارگری هیمالیای و صعود قله برودپیک ۸۰۴۷ متر

سرپرستی و صعود تیم بین المللی ایران و كانادا به قله آیلندپیک و كمپ اصلی اورست

سرپرست فنی نخستین تیم ایران به آمریکا با صعود قله تتون در شرق این كشور ۲۰ روز

سرپرستی و صعود صعود قله فن خانتنگری قزاقستان

سرپرستی و صعود تیم قله چوایو ۸۲۰۱ متر هیمالیای تبت

صعود های برون مرزی و جهان:

سال ۱۳۷۲- گشایش دو مسیر جدید دیواره (دمیر كازیک تركیه به ارتفاع 850 متر به همراه اعضای تیم ملی ) با درجه 5.11C

سال ۱۳۷۶- صعود به قله گاشربروم ۲ منطقه هیمالیا ۸۰۳۵ متر پاكستان (مدال برنز جهانی)

سال ۱۳۷۷- اولین صعود ایرانیان قله اورست در ۳۰ اردیبهشت (مدال طلای جهان) نخستین مسلمین جهان

سال ۱۳۷۸- تستر ابزار كوهنوردی به ایتالیا و شركت در جشنواره ساخت ابزار سال ۲۰۰۰

سال ۱۳۸۰- صعود قله ماكالو ارتفاع ۸۴۶۳ متر (گزارش در كتاب ماكالو هیولای سیاه) مدال نقره جهان

سال ۱۳۸۱- صعود قله لوتسه ۸۵۱۶ متر سومین قله جهان (مدال طلای جهان)

سال ۱۳۸۲- صعود به قله گاشربروم یك تا ارتفاع ۷۸۵۰ متر، بازگشت به علت سقوط بهمن و نهایتاً پرواز محمد اوراز (مدال طلای جهان) گزارش تصویر توسط وی و پخش از سیما

سال ۱۳۸۳- صعود قله اسپانتیك ۷۰۲۷ متر هیمالیا ی پاكستان ( مدال برنز آسیا)

سال ۱۳۸۷- سرپرستی و صعود تیم كارگران جهان به قله برودپیك هیمالیای پاكستان ۸۰۱۶ متر (مدال برنز جهان)

سال ۱۳۸۸- سرپرستی و صعود تیم زنجان به قله موستاق آتا چین ۷۵۴۶ متر (مدال برنز آسیا)

سال ۱۳۸۹- سرپرستی و صعود تیم آزاد و بسیج به قله موستاق آتا چین ۷۵۴۶ متر (مدال برنز آسیا)

سال ۱۳۹۰- اعزام به آمريكا جهت صعود و بازديد، به دعوت انجمن كوهنوردی آمريكا

سال ۱۳۹۰- سرپرست و صعود فنی تیم زنجان به قله ماناسلو ۸۱۶۳ متر (مدال سوم آسیا)

سال ۱۳۹۲- سرپرستی و صعود قله خانتنگری

سال ۱۳۹۳- سرپرستی و صعود قله ۸۲۰۱ متری چوایو

سال ۱۳۹۴- سرپرست تیم موستاق اتا

سال ۱۳۹۶- نخستین سرپرستی و صعود فنی تيم کانون کوه کرج به قله کارل مارکس تاجیکستان ۶۷۲۳ متر راه نو نخستین بار

سال ۱۳۹۷- نخستین سرپرستی و صعود تيم آزاد به قله تبلیس کو تاجیکستان ۶۲۴۵ متر

منبع:سیاه  کمان

برای مطالعه کامل خاطرات صعود اورست آقای نجاریان می توانید به این لینک مراجعه کنید.

آدرس کانال تلگرام حسن  نجاریان

https://t.me/garinkoh

آدرس اینستاگرام حسن نجاریان

مطالب مرتبط:
لایک : 5
کد امنیتی رفرش

کوهنوردی

آرشیو
کوه ها

معروف ترین کوه های ایران

معرفی کوه های ایران

قله ها

قله دماوند

راهنمای صعود به قله دماوند

قله های ایران

قله علم کوه

علم کوه یا کی 2 ایران

عنوان مطلب

قله سبلان

قله سبلان عروس قله های ایران

عنوان مطلب

قله توچال

راهنمای کامل صعود به قله توچال

آموزشی

آرشیو
عنوان مطلب

اصلاحات کوهنوردی

کوهنوردی به زبان ساده

عنوان مطلب

آموزش های کوهنوردی

مراحل کوهنوردی

عنوان مطلب

تغذیه در کوهستان

آموزش های کوهنوردی

عنوان مطلب

بهمن شناسی

کوهنوردی در زمستان

عنوان مطلب

گره های کوهنوردی

انواع گره کوهنوردی

لوازم و تجهیزات

آرشیو
عنوان مطلب

باتون کوهنوردی

لوازم انفرادی و گروهی

عنوان مطلب

ساعت ارتفاع سنج

ابزار مسیر یابی

عنوان مطلب

کاپشن کوهنوردی

لباس کوهنوردی

عنوان مطلب

طناب کوهنوردی

لوازم و تجهیزات کوهنوردی

عنوان مطلب

کارابین کوهنوردی

لوازم و تجهیزات کوهنوردی

کوهنوردی درجهان

آرشیو
همالیا نوردی

کوه های جهان

معرف ترین کوه های جهان

عنوان مطلب

قله اورست

اورست بام دنیا

عنوان مطلب

قله K2

کی2 دومین قله بلند جهان .

عنوان مطلب

قله انا پورنا

قله انا پورنا کجاست

عنوان مطلب

قله راکاپوشی

راکاپوشی کجاست

کوهنوردان ایران

آرشیو
عنوان مطلب

فاتحان اورست

فاتحان ایرانی قله های ۸۰۰۰ متری

کوهنوردان جهان

آرشیو
عنوان مطلب

فاتحان اورست

فاتحان قله های ۸۰۰۰ متری

عنوان مطلب

رینهولد مسنر

کوهنوردان جهان

عنوان مطلب

یژی کوکوچکا

کوهنوردان جهان

عنوان مطلب

نیرمال پورجا

اعجوبه دنیای کوهنوردی

عنوان مطلب

سیمونه مورو

کوهنوردان جهان

جاذبه ها ایران

آرشیو
جاذبه ها ایران

محبوب ترین جاذبه های ایران

جاذبه های دیدنی ایران

عنوان مطلب

جاذبه های طبیعی ایران

آبشارها،غارها،

عنوان مطلب

جاذبه های تاریخی ایران

موزه ها،ابنیه ها

جاذبه های تفریحی

جاذبه های تفریحی

پارک ها،فرهنگسراها،بازار ها

سایرجاذبه ها

سایرجاذبه ها

روستاها ،آداب و سوم

سیروسفر

آرشیو
کوه ها

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به مقاصد گردشگری

تهران گردی

تهران گردی

راهنمای کامل تهران گردی

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به اصفهان

دیدنی های اصفهان

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به کرمانشاه

دیدنی های کرمانشاه

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به شیراز

دیدنی های شیراز

گردشگری

آرشیو
باستانی

ایران گردی

> اماکن دیدنی ایران «

راهنمای گردشگری

جهان گردی

اماکن دیدنی جهان

راهنمای گردشگری

گردشگری ورزشی

گردشگری سلامت .

راهنمای گردشگری

جنگل نوردی

> اکوتوریسم

راهنمای گردشگری

گردشگری باستانی

گردشگری موزه ها

سفرنامه

آرشیو
عنوان مطلب

گزارش برنامه ها

برنامه های کوهنوردی

عکاسخانه

آرشیو
عنوان مطلب

اصلاحات کوهنوردی

کوهنوردی به زبان ساده

عنوان مطلب

آموزه های کوهنوردی

مراحل کوهنوردی

عنوان مطلب

آموزه های کوهنوردی

تغذیه در کوهستان

عنوان مطلب

آموزه های کوهنوردی

گره کوهنوردی

سفرنامه

پربازدیدترین مطالب