کوهیاران

 مناطق گردشگری و توریستی ایران مناطق گردشگری و توریستی ایران شهر اورامان (هورامان) اورامان شهر کوهستانی در غرب کشور که بین استان کردستان و کرمانشاه محدود شده است. معماری پلکانی این شهر ش

آخرین اخبار

اخبار آموزشی

اخبار آموزشی

برگزاری دوره های آموزشی
اخبار کوهنوردی

اخبار کوهنوردی

دنیای کوهنوردی
عنوان مطلب

هواشناسی کوهستان

شناخت آب و هوا در کوهنوردی
عنوان مطلب

اخبار حوادث

پزشکی کوهستان
عنوان مطلب

اخبارگردشگری

تازه های دنیای گردشگری

مناطق گردشگری ایران

 مناطق گردشگری و توریستی ایران

 مناطق گردشگری و توریستی ایران

شهر اورامان (هورامان)

اورامان شهر کوهستانی در غرب کشور که بین استان کردستان و کرمانشاه محدود شده است. معماری پلکانی این شهر شبیه به روستا ماسوله است و در راس این معماری هرم قلعه ایی باستانی بنا شده است. روستای بلبر یکی از مناطق گردشگری این شهر است؛ تماشای طبیعت سرسبز و بکر، خانه های پلکانی از جاذبه های گردشگری روستای بلبر است.

آبشار بل یکی دیگر از جاذبه های زیبای اورامان است؛ این آبشار از مسیر خانه های روستایی عبور می کند و جذابیت خاصی دارد. از دیگر جاذبه های این شهر می توان به چشمه سیروان، روستای هجیج، مناطق سرسبز و کوه های سنگی اشاره کرد.

تجهیزات مورد نیاز این برنامه

 • پوشاک بهاری ( تیشرت، شلوار، بادگیر، پلار، جوراب، کلاه)
 • کفش یا صندل طبیعت گردی
 • کوله پشتی کوهنوردی (با توجه به مدت زمان برنامه لیتز آن را انتخاب نمایید)
 • کیف کمری یا کوله حمل
 • عینک آفتابی

کیش

کیش در جنوب ایران و در خلیج فارس از گرم ترین شهر های داخلی ایران است که هوای شرجی دارد‌. در نخستین روز های بهار هوای این جزیره خیلی گرم نیست. از هیجان انگیز ترین تفریحات این منطقه می توان به ورزش های آبی، جت اسکی، اسکی روی آب این جزیره اشاره کرد.

کشتی یونایی از مهم ترین جاذبه های گردشگری است که سال ها از به گل نشستن آن در نزدیکی ساحل این منطقه می گذرد، در زمان بازدید از این جزیره فراموش نکنید که در حفظ اکوسیستم این محیط بکوشید و هیچ آسیبی به محیط زیست نرسانید از هتل های خوب و به صرفه اقتصادی کیش می توان هتل لیلیوم، لوتوس و صدف اشاره کرد‌. علاوه بر کشتی یونانی، آب انبار و شهر حریره، درخت سبز کیش و شهر های زیر زمینی از جاذبه های گردشگری و تفریحی کیش می باشند.

تجهیزات مورد نیاز این برنامه

 • پوشاک تابستانه
 • صندل طبیعت گردی
 • عینک آفتابی
 • کوله پشتی کوهنوردی
 • کیف کمری

شهر رنگین کمانی جزیره هرمز

جزیره هرمز در ۴۲ کیلومتری خلیج فارس و ۸ کیلومتری بندرعباس واقع شده است. این جزیره به شکل یک مخروط ناتمام است و بخاطر داشتن خاک سرخ و جزیره های کوچک،  جنگل حرا و ساحل درخشان و جذاب، جزو مناطق و جاذبه های گردشگری می باشد.

جنگل حرا

جنگل حرا دارای درختان و گونه های جالبی است که در واقع در آب شور خلیج فارس رشد کرده اند و ریشه های آنها به گونه ایی است که در هنگام جزر آب به راحتی قابل دیدن هستند. برای تماشای این جنگل زیبا می توانید از قایق موتوری، در شمال شرقی جزیره استفاده کنید.

جزیره هنگام

جزیره هنگام یکی از جذاب ترین جزیره ها و ساحل های ایران است. خاک این جزیره دارای رسوبات مختلفی است که همین امر موجب شده تا به رنگ نقره و درخشان دیده شود و البته آب این جزیره نیز در زیبایی و درخشان بودن ساحل آن نیز بی تاثیر نیست، آب این جزیره دارای فیتوپلانکتون هایی است که باعث درخشش بیشتر آب در شب می شود.

غار مراقبه، فرش خاکی و غواصی در جزیره هرمز از دیگر جاذبه های گردشگری این جزیره می باشند. اگر شما یک کوهنورد هستید از مهم ترین لوازم کوهنوردی که در این سفر به شدت موردنیازتان قرار می گیرد لباس های خنک و نازک، کوله حمل، صندل طبیعت گردی، پاور بانک می باشند.

تجهیزات مورد نیاز این برنامه

 • پوشاک بهاری و تابستانه
 • کفش طبیعت گردی تابستانه یا صندل طبیعت گردی
 • کوله پشتی و کیف کمری
 • عینک آفتابی

چهار محال و بختیاری

چهار محال و بختیاری یکی از استان های مرکزی و مناطق گردشگری ایران می باشد. چهار محال و بختیاری از شمال و شرق به استان گردشگری اصفهان محدود است و به همین علت از شهر های گردشگری منتخب شده و می توان با گشت و گذار در چهار محال و بختیاری سری به اصفهان هم زد.

آبشار زرد لیمو

شهر اردل یکی از شهر های مرکزی و خوش آب و هوا چهار محال و بختیاری است. این شهر در ارتفاعات زاگرس واقع است که هوای معتدل کوهستانی و خشکی دارد اما بهترین زمان برای تفریح و گردشگری فصل بهار است که مناطق کوهستانی و دشت های آن، سرسبز می باشند. آبشار زرد لیمو یکی از جاذبه های مشهور این شهر و همچنین عریض ترین ابشار ایران نیز محسوب می گردد. روستای بهشت آباد یکی از مناطق گردشگری شهر اردل بشمار می رود.

غار یخی چما

غار یخی چما از فوق العاده ترین و شگفت انگیز ترین غار های ایران است که در شهر کوهرنگ چهار محال و بختیاری قرار دارد. برای رسیدن به این غار باید مسیر خاکی را طی کنید که در مسیر می توانید از چادر های سیاه عشایر و همچنین صنایع دستی های بی نظیر آن لذت ببرید. از دیگر جاذبه های منحصر بفرد این مسیر، آبشار شیخ علیخان است لازم به ذکر است که این دو منطقه از شگفت انگیز ترین آثار های ملی می باشند.

قلعه تاریخی چالشتر

قلعه چالشتر از مکان های دیدنی و پر بازدید چهار محال و بختیاری است که در شهر کرد قرار دارد. این قلعه سنگی از ترکیب معماری اروپایی و هنر حجاری ایرانی ساخته شده است، مکان های بنا شده آن شامل خان نشین، اندرونی، حوضچه بزرگ، سردر سنگی و… می باشند.

تجهیزات مورد نیاز این برنامه نیز مانند تجهیزات مورد نیاز برای سفر به هرمز می باشند، چرا که در یک شرایط آب و هوایی می باشند.

سفر به کوه و دریا

شهر چابکسر بی شک از شگفت انگیز ترین شهر های گردشگری و تفریحی ایران می باشد، یکی از جاذبه های بی نظیر آن به علت قرار گرفتن این شهر در کنار خط مرزی گیلان و مازندران است. روستای سرولات و ساحل چابکسر باید اولین قدم در برنامه شما باشد. این روستا، به روستای همیشه سبز معروف است چرا که در رشته کوه البزر و تنگه ها واقع شده است. بعد از تفریح در این روستا حتما به رستوران های سنتی آن هم سری بزنید.

چشمه دمکش

چشمه دمکش از عجیب ترین و البته طبیعی ترین مناطق دیدنی این شهر محسوب می گردد. چشمه دمکش از چشمه های بدون املاح خاورمیانه است که خاصیت درمانی نیز دارد. چشمه دمکش در پای درخت افرا سرچشمه گرفته که از ویژگی های عجیب آن، قطع شدن چندباره آب رونده آن در  طول روز است که انگار آبی از آنجا عبور نکرده است.شده آن شامل خان نشین، اندرونی، حوضچه بزرگ، سردر سنگی و… می باشند.

اردبیل

اردبیل یکی شهر های تاریخی ایران است که به نوبه خود دارای موزه، عمارت های تاریخی باشکوه، جنگل و دریاچه می باشد.

خانه تاریخی صادقی، خانه تاریخی میرفتاحی، خانه رضازاده، خانه وکیل ارعایا و خانه ارشادی اردیبل از عمارت های تاریخی این شهر هستند که هر کدام معماری زیبا و باشکوهی دارند که هر گردشگری را به خود جذب می کنند. خانه تاریخی صادقی دارای  معماری سنتی و تزئینات مشبک کاری ها و مقرنس کاری ها، ارزش هنری بالا و جلوه باشکوهی دارد.

این خانه به صورت بخش های مجزا طراحی شده است که امروزه یکی از این سالن ها را به عنوان کافی شاپ و رستوان نیز دایره کرده اند و با رزرو نوبت، می توانید یک شب تاریخی را برای خود رقم بزنید‌.

یکی از تفرجگاه های جذاب شهر اردیبل که هر کوهنوردی به آن علاقه خواهد داشت پیست های اسکی هستند، پیست اسکی آلوارس و پیست اسکی چمن در جنگل فندقلو. پیست آلوارس در دامنه های سبلان و در یک روستا قرار دارد که بزرگ ترین پیست این کشور می باشد از سایر امکانات تفریحی این پیست می توان به تله کابین و تله سیژ اشاره کرد. پل هفت چشمه، پل یعقوبیه، دریاچه شورابیل، دریاچه نئور و موزه های تاریخی از دیگر جاذبه های گردشگری شهر اردبیل می باشند.

تجهیزات مورد نیاز برای سفر به شمال کشور

 • پوشاک بهاری و تابستانه (تیشرت، شلوار، بلوز، بادگیر، پلار، جوراب، کاپشن سبک، کلاه آفتابی)
 • کوله پشتی کوهنوردی
 • بوت کوهنوردی
 • کفش طبیعت گردی یا صندل طبیعت گردی
 • عینک آفتابی

تجهیزات (کلی) مورد نیاز در سفر های عید نوروز

تجهیزات مورد نیاز برای سفر های عید نوروز به مدت زمان برنامه و مکان و محیط مورد نظرتان بستگی دارد، اما اگر کوهنورد یا طبیعت گرد هستید می توانید از لوازم کوهنوردی که در برنامه های کوهنوردی خود به همراه خود می برید، استفاده نمایید.

کفش کوهنوردی، کوله پشتی کوهنوردی، کیف کمری از موارد مورد نیاز در همه برنامه های گردشگردی و کوهنوردی می باشند. با توجه به شرایط آب و هوایی منظقه می توانید از پوشاک کوهنوردی خود نیز استفاده نمایید، لازم به ذکر است که بادگیر و پانچو را به لیست موارد مورد نیاز و ضروری اضافه کنید.

چادر کوهنوردی، باتوم کوهنوردی، ست ظروف، کاپشن پر یا کاپشن دوپوش از جمله تجهیزاتی هستند که در هر برنامه و سفری مورد استفاده قرار نمی گیرد؛ اگر با جمعی از دوستان خود قصد سفر به طبیعت شمال را دارید این لوازم کوهنوردی مور استفاده قرار می گیرد اما در تور های گردشگری نیازی به حمل آنها نیست.

مطالب مرتبط:
لایک : 0
کد امنیتی رفرش

کوهنوردی

آرشیو
کوه ها

معروف ترین کوه های ایران

معرفی کوه های ایران

قله ها

قله دماوند

راهنمای صعود به قله دماوند

قله های ایران

قله علم کوه

علم کوه یا کی 2 ایران

عنوان مطلب

قله سبلان

قله سبلان عروس قله های ایران

عنوان مطلب

قله توچال

راهنمای کامل صعود به قله توچال

آموزشی

آرشیو
عنوان مطلب

اصلاحات کوهنوردی

کوهنوردی به زبان ساده

عنوان مطلب

آموزش های کوهنوردی

مراحل کوهنوردی

عنوان مطلب

تغذیه در کوهستان

آموزش های کوهنوردی

عنوان مطلب

بهمن شناسی

کوهنوردی در زمستان

عنوان مطلب

گره های کوهنوردی

انواع گره کوهنوردی

لوازم و تجهیزات

آرشیو
عنوان مطلب

باتون کوهنوردی

لوازم انفرادی و گروهی

عنوان مطلب

ساعت ارتفاع سنج

ابزار مسیر یابی

عنوان مطلب

کاپشن کوهنوردی

لباس کوهنوردی

عنوان مطلب

طناب کوهنوردی

لوازم و تجهیزات کوهنوردی

عنوان مطلب

کارابین کوهنوردی

لوازم و تجهیزات کوهنوردی

کوهنوردی درجهان

آرشیو
همالیا نوردی

کوه های جهان

معرف ترین کوه های جهان

عنوان مطلب

قله اورست

اورست بام دنیا

عنوان مطلب

قله K2

کی2 دومین قله بلند جهان .

عنوان مطلب

قله انا پورنا

قله انا پورنا کجاست

عنوان مطلب

قله راکاپوشی

راکاپوشی کجاست

کوهنوردان ایران

آرشیو
عنوان مطلب

فاتحان اورست

فاتحان ایرانی قله های ۸۰۰۰ متری

کوهنوردان جهان

آرشیو
عنوان مطلب

فاتحان اورست

فاتحان قله های ۸۰۰۰ متری

عنوان مطلب

رینهولد مسنر

کوهنوردان جهان

عنوان مطلب

یژی کوکوچکا

کوهنوردان جهان

عنوان مطلب

نیرمال پورجا

اعجوبه دنیای کوهنوردی

عنوان مطلب

سیمونه مورو

کوهنوردان جهان

جاذبه ها ایران

آرشیو
جاذبه ها ایران

محبوب ترین جاذبه های ایران

جاذبه های دیدنی ایران

عنوان مطلب

جاذبه های طبیعی ایران

آبشارها،غارها،

عنوان مطلب

جاذبه های تاریخی ایران

موزه ها،ابنیه ها

جاذبه های تفریحی

جاذبه های تفریحی

پارک ها،فرهنگسراها،بازار ها

سایرجاذبه ها

سایرجاذبه ها

روستاها ،آداب و سوم

سیروسفر

آرشیو
کوه ها

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به مقاصد گردشگری

تهران گردی

تهران گردی

راهنمای کامل تهران گردی

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به اصفهان

دیدنی های اصفهان

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به کرمانشاه

دیدنی های کرمانشاه

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به شیراز

دیدنی های شیراز

گردشگری

آرشیو
باستانی

ایران گردی

> اماکن دیدنی ایران «

راهنمای گردشگری

جهان گردی

اماکن دیدنی جهان

راهنمای گردشگری

گردشگری ورزشی

گردشگری سلامت .

راهنمای گردشگری

جنگل نوردی

> اکوتوریسم

راهنمای گردشگری

گردشگری باستانی

گردشگری موزه ها

سفرنامه

آرشیو
عنوان مطلب

گزارش برنامه ها

برنامه های کوهنوردی

عکاسخانه

آرشیو
عنوان مطلب

اصلاحات کوهنوردی

کوهنوردی به زبان ساده

عنوان مطلب

آموزه های کوهنوردی

مراحل کوهنوردی

عنوان مطلب

آموزه های کوهنوردی

تغذیه در کوهستان

عنوان مطلب

آموزه های کوهنوردی

گره کوهنوردی

سفرنامه

پربازدیدترین مطالب