کوهیاران

بیوگرافی عظیم قیچی ساز هیمالیانورد   ۱۶مرداد عظیم قیچی ساز متولد سال ۱۳۶۰ مجرد و اهل تبریز است، حدودا ۸ سالی است که سی سالگی را پشت سر گذاشته اما همچنان پر انرژی و فعال به زن

آخرین اخبار

اخبار آموزشی

اخبار آموزشی

برگزاری دوره های آموزشی
اخبار کوهنوردی

اخبار کوهنوردی

دنیای کوهنوردی
عنوان مطلب

هواشناسی کوهستان

شناخت آب و هوا در کوهنوردی
عنوان مطلب

اخبار حوادث

پزشکی کوهستان
عنوان مطلب

اخبارگردشگری

تازه های دنیای گردشگری

عظیم قیچی ساز هیمالیانورد

بیوگرافی عظیم قیچی ساز هیمالیانورد

عظیم قیچی ساز هیمالیا نورد

عظیم قیچی ساز متولد سال ۱۳۶۰ مجرد و اهل تبریز است، حدودا ۸ سالی است که سی سالگی را پشت سر گذاشته اما همچنان پر انرژی و فعال به زندگی ادامه می دهد. او تنها کوهنورد ایرانی است که توانسته به همه ی چهارده قله هشت هزار متری صعود کند.در میان کوهنوردان صعود کننده به هشت هزار متری ها فقط ۱۶ نفر در جهان موفق به صعود به همه ی ۱۴ قله بالای ۸۰۰۰ متر ان هم بدون اکسیژن شده اند که عظیم قیچی ساز هم هفدهمین نفر ان هاست.

در یکی از مصاحبه هایش گفته بود که دلیل ادامه ندادن دوچرخه سواری اش به طور حرفه ای این است که اصلا اهل رقابت نیست. همچنین اظهار کرده بود که قبل از صعودهای سخت خود در قله های علم کوه و دماوند و سبلان شروع به تمرین می کند.

و تقریبا سه ماه قبل از مهم ترین صعودهای خود به تمرینات هوازی می پردازد تا حجم ریه هایش را بالا ببرد. و از احتمال بروز مشکلات قلبی در ارتفاع بالای  ۸۰۰۰ متر جلوگیری کند.

زندگی ورزشی عظیم قیچی ساز

عظیم قیچی ساز کوهنوردی و ورزش حرفه ای خود را از سال ۱۳۷۹ـ۱۳۷۸  اغاز کرده و اولین صعود حرفه ای برون مرزی اش، صعود به قله ی ماربل وال با ارتفاع ۶۴۰۰ متر در کشور قزاقستان است.

از اولین کوه های داخلی که این فرد ان ها را فتح کرده است می توانیم به سبلان و دماوند اشاره کنیم که این دو قله در ابتدای فعالیت وی او را با چالش و مشکلاتی روبه رو کرده بودند.

او در سال ۱۳۸۲ از سوی فدراسیون کوهنوردی به همراه چند تن از کوهنوردان دیگر در ترکیب تیم ملی بزرگسالان برای صعود به قله ی گاشربروم اعزام شد که متاسفانه همگی از این صعود باز ماندند، زیرا یکی از هم نوردان دچار حادثه شد. عظیم به همراه دوستانش در ارتفاع ۷۸۰۰ متری مجبور به بازگشت شدند.

فتح قله ی اورست

او در سال ۱۳۸۳ تصمیم صعود به قله های ۷۲۶۶ متری دیران و ۷۰۲۷ متری کوه اسپانتیک در کشور پاکستان را گرفت و همچنین در سال ۱۳۸۴ درحالی که ۲۴ سال سن داشت موفق به فتح بام جهان اورست به ارتفاع ۸۸۴۸ متر شد.

فتح قله ی برودپیک

قیچی ساز در سال ۱۳۸۷ قله ی برودپیک با ارتفاع ۸۰۴۸ متر در پاکستان را فتح کرد و یکسال بعد به عنوان سرپرست یک تیم موفق در اذربایجان شرقی به سردترین قله ی هفت هزار متری جهان یعنی قله ی پوبدا با ارتفاع ۷۴۳۹ در قرقیزستان صعود کرد.

از دیگر صعودهای وی می توانیم به بهار سال ۱۳۸۹ که سرپرستی تیمی را برای صعود به قله ی دائولاگیری به عهده گرفته بود، اشاره کنیم. این قله هفتمین قله ی مرتفع دنیا با ارتفاعی بالغ بر ۸۱۶۷ متر است. همچنین عظیم قیچی ساز در تابستان همان سال موفق به فتح کوه قاتل یا همان نانگاپاربات (نهمین قله ی مرتفع و دومین قله ی خطرناک جهان) شد. نانگاپاربات ارتفاع ۸۱۲۵ متری دارد و در کشورپاکستان واقع است.

فتح قله ی اناپورنا

در اسفند سال ۱۳۹۰ به همراه یک گروه بین المللی برای فتح قله ی اناپورنا در نپال تلاش کرد و پس از گذشت ۵۰ روز سرانجام در سال ۱۳۹۱ بدان دست یافت. در همان سال او موفق شد به قله ی کانچن چونگا صعود کند.

فتح قلل گاشریروم

از دیگر افتخارات عظیم قیچی ساز می توانیم به فتح قلل گاشریروم یک و دو (همان قله ای که لیلا اسفندیاری ان را فتح و در راه برگشت از ان سقوط کرده بود) اشاره کنیم.

فتح دومین قله ی بلند جهان

روز سه شنبه دهم مرداد ماه سال ۱۳۹۱ عظیم قیچی ساز، کوهنورد حاذق ایرانی موفق به فتح سخت ترین و فنی ترین قله ی جهان، کی ۲ شد. کی تو به کوه وحشی معروف است و این را همه می دانند که کی تو در کشور پاکستان قرار دارد و دومین قله ی بلند جهان بعد از اورست با ارتفاع  ۸۶۱۱ است.

از خاطره ی صعودش به ماناسلو چنین می گوید:

برف سنگین و شرایط بسیار سختی بود، اما من به همراه مهدی قلی پور (دیگر کوهنورد تبریزی) قله ی ماناسلو در منطقه ی گورخا، که قسمتی از هیمالیا در نپال است را بدون استفاده از اکسیژن مصنوعی فتح کردیم.

در سال ۱۳۹۲ و در ماه فروردین عزمش را برای صعود به ماکالو واقع در نپال جزم کرد و به عنوان اولین ایرانی فاتح این قله نام گرفت. این در حالی بود که دقیقا در همان سال یک کوهنورد چینی در هنگام برگشت از این قله جان خود را از دست داده بود.

همچنین عظیم قیچی ساز قله ی چو اویو (که ان هم در نپال قرار دارد) را نیز فتح کرده است. قله های بالای ۸۰۰۰ متر را یکی پس از دیگری فتح کرد. این بار نوبت شیشاپانگما ، چهاردهمین قله ی بلند جهان واقع در تبت بود. که در فروردین ۱۳۹۳ موفق به فتح ان شد. و در نهایت در سال ۱۳۹۴ برای صعود به قله ی لهوتسه اقدام کرد و در مسیر صعود به اخرین قله ی باقی مانده از ۸۰۰۰ متری ها را راهی هیمالیا شد. اما صعود او به علت زلزله ی نپال نیمه تمام ماند و عظیم را وادار به بازگشت به ایران کرد.

فتح قله ی اورست برای دومین بار

در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ قله ی اورست را برای دومین بار با این تفاوت که بدون استفاده از اکسیژن بود. فتح کرد. با تمام این تفاسیر یک قله ی فتح نشده باقی مانده بود و عظیم برای فتح مجدد ان تلاش دوباره کرد. سرانجام در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ لهوتسه را فتح و این طلسم را شکست. صعود به قله ی لهوتسه هم بدون استفاده از اکسیژن انجام شد. او با فتح اخرین بازمانده از قلل بالای هشت هزارمتر جهان نام خود را در تاریخ کوهنوردی ایران و تاریخ این رشته برای همیشه جاودانه کرد. (برای مشاهده زیبا ترین کوه های جهان نیز با ما همراه باشید)

هزینه های مالی صعودها:

عظیم قیچی ساز در این باره می گوید: کمترین هزینه برای صعود به اورست نزدیک به سی هزار دلار است و اگر صعود با اکسیژن همراه باشد این مبلغ متغیر خواهد بود و به مراتب گران تر خواهد شد.

وی ۱۴ صعود خود را با حمایت بانک سامان و هزینه های شخصی خود به نتیجه رسانده است و از کمک مسئولان نا امید شده است، زیرا تا به حال چندین بار از ان ها درخواست کمک کرده اما جوابی نگرفته است. حتی فدراسیون هم از او حمایت مالی نکرده و هیچ استقبالی را از انان شاهد نبوده است.

مطالب مرتبط:
لایک : 0
کد امنیتی رفرش

کوهنوردی

آرشیو
کوه ها

معروف ترین کوه های ایران

معرفی کوه های ایران

قله ها

قله دماوند

راهنمای صعود به قله دماوند

قله های ایران

قله علم کوه

علم کوه یا کی 2 ایران

عنوان مطلب

قله سبلان

قله سبلان عروس قله های ایران

عنوان مطلب

قله توچال

راهنمای کامل صعود به قله توچال

آموزشی

آرشیو
عنوان مطلب

اصلاحات کوهنوردی

کوهنوردی به زبان ساده

عنوان مطلب

آموزش های کوهنوردی

مراحل کوهنوردی

عنوان مطلب

تغذیه در کوهستان

آموزش های کوهنوردی

عنوان مطلب

بهمن شناسی

کوهنوردی در زمستان

عنوان مطلب

گره های کوهنوردی

انواع گره کوهنوردی

لوازم و تجهیزات

آرشیو
عنوان مطلب

باتون کوهنوردی

لوازم انفرادی و گروهی

عنوان مطلب

ساعت ارتفاع سنج

ابزار مسیر یابی

عنوان مطلب

کاپشن کوهنوردی

لباس کوهنوردی

عنوان مطلب

طناب کوهنوردی

لوازم و تجهیزات کوهنوردی

عنوان مطلب

کارابین کوهنوردی

لوازم و تجهیزات کوهنوردی

کوهنوردی درجهان

آرشیو
همالیا نوردی

کوه های جهان

معرف ترین کوه های جهان

عنوان مطلب

قله اورست

اورست بام دنیا

عنوان مطلب

قله K2

کی2 دومین قله بلند جهان .

عنوان مطلب

قله انا پورنا

قله انا پورنا کجاست

عنوان مطلب

قله راکاپوشی

راکاپوشی کجاست

کوهنوردان ایران

آرشیو
عنوان مطلب

فاتحان اورست

فاتحان ایرانی قله های ۸۰۰۰ متری

کوهنوردان جهان

آرشیو
عنوان مطلب

فاتحان اورست

فاتحان قله های ۸۰۰۰ متری

عنوان مطلب

رینهولد مسنر

کوهنوردان جهان

عنوان مطلب

یژی کوکوچکا

کوهنوردان جهان

عنوان مطلب

نیرمال پورجا

اعجوبه دنیای کوهنوردی

عنوان مطلب

سیمونه مورو

کوهنوردان جهان

جاذبه ها ایران

آرشیو
جاذبه ها ایران

محبوب ترین جاذبه های ایران

جاذبه های دیدنی ایران

عنوان مطلب

جاذبه های طبیعی ایران

آبشارها،غارها،

عنوان مطلب

جاذبه های تاریخی ایران

موزه ها،ابنیه ها

جاذبه های تفریحی

جاذبه های تفریحی

پارک ها،فرهنگسراها،بازار ها

سایرجاذبه ها

سایرجاذبه ها

روستاها ،آداب و سوم

سیروسفر

آرشیو
کوه ها

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به مقاصد گردشگری

تهران گردی

تهران گردی

راهنمای کامل تهران گردی

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به اصفهان

دیدنی های اصفهان

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به کرمانشاه

دیدنی های کرمانشاه

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به شیراز

دیدنی های شیراز

گردشگری

آرشیو
باستانی

ایران گردی

> اماکن دیدنی ایران «

راهنمای گردشگری

جهان گردی

اماکن دیدنی جهان

راهنمای گردشگری

گردشگری ورزشی

گردشگری سلامت .

راهنمای گردشگری

جنگل نوردی

> اکوتوریسم

راهنمای گردشگری

گردشگری باستانی

گردشگری موزه ها

سفرنامه

آرشیو
عنوان مطلب

گزارش برنامه ها

برنامه های کوهنوردی

عکاسخانه

آرشیو
عنوان مطلب

اصلاحات کوهنوردی

کوهنوردی به زبان ساده

عنوان مطلب

آموزه های کوهنوردی

مراحل کوهنوردی

عنوان مطلب

آموزه های کوهنوردی

تغذیه در کوهستان

عنوان مطلب

آموزه های کوهنوردی

گره کوهنوردی

سفرنامه

پربازدیدترین مطالب