کوهیاران

 برنامه بهاري موسسه فرهنگي ورزشي دوستداران قله ها و طبيعت  گزارش برنامه البرز گردی باشگاه کانون کوه اولين برنامه بهاري موسسه فرهنگي ورزشي دوستداران قله ها و طبيعت شنبه پنجم فروردين ماه

آخرین اخبار

اخبار آموزشی

اخبار آموزشی

برگزاری دوره های آموزشی
اخبار کوهنوردی

اخبار کوهنوردی

دنیای کوهنوردی
عنوان مطلب

هواشناسی کوهستان

شناخت آب و هوا در کوهنوردی
عنوان مطلب

اخبار حوادث

پزشکی کوهستان
عنوان مطلب

اخبارگردشگری

تازه های دنیای گردشگری

البرزگردی

 برنامه بهاري موسسه فرهنگي ورزشي دوستداران قله ها و طبيعت

 

گزارش برنامه البرز گردی باشگاه کانون کوه


اولين برنامه بهاري موسسه فرهنگي ورزشي دوستداران قله ها و طبيعت

شنبه پنجم فروردين ماه ۱۴۰۲

سرپرست برنامه: صديقه حسني

راهنماي گردشگري برنامه: علي قديري

عکاسان برنامه: علي قديري ،سپیده پایدار،فریبا توکلی و ستاره خسرو بیگی

گزارشگر برنامه» صديقه حسني

تعدادشرکت کننده:24نفر

اولين برنامه بهاري موسسه فرهنگي ورزشي دوستداران قله ها و طبيعت تحت عنوان گردشگري البرز با بازديد از جاذبه هاي فرهنگي و طبيعي ذيل با حضور ٢٤ نفر از اعضاء و مهمانان در روز شنبه ٥ فروردين به اجرا در آمد

١-بازديد از كاخ موزه سليمانيه

٢-بازديد از كاروانسراي ينگي امام

٣-بازديد از تپه تاريخي ازبكي در نظرآباد

٤- بازديد از آسياب تاريخي مهدي آباد

٥-بازديد و صرف نهار در كنار تالاب صالحيه

٦-بازديد از احمدآباد و محل خانه دكتر مصدق

٧-بازديد از يك مركز گردشگري سلامت و نمك درماني

علاقمندان به کشف جاذبه های میراث فرهنگی استان البرز در یک روز زیبای بهاری با هم همراه شدند تا  در اولین برنامه سال ۱۴۰۲ باشگاه کانون کوه، به این خواسته خود جامه عمل  بپوشند.

همیشه وقتی صحبت از استان  البرز و به ویژه کرج می شود ، فقط  طبیعت زیبا و کوههای بی‌نظیر آن  و برنامه های طبیعت گردی و کوهنوردی آن در ذهن ها متبادر می شود ، ولی این بار با ابتکار گروه اکوتوریسم موسسه، برنامه ایی متفاوت در ایام نوروز در برنامه قرار گرفته بود.

ساعت ٨.٣٠صبح زیبای بهاری روز شنبه پنجم فروردين ماه در میدان توحید کرج  دوستان گرد آمدند تا به همراه آقای قدیری راهنماي گردشگري استان البرز  با یک دستگاه مینی بوس، اولین قسمت بازدید خود را آغاز کنند.

 

 

 

استان البرز

لازم به ذکر است، نام استان البرز در زبان باستان هربرز  ( هر به معنای کوه و  برز به معنای بلندی ) بوده است.

این استان دارای هفت شهرستان است که شامل شهرستان های کرج ، ساوجبلاغ، طالقان ، نظرآباد  ، فردیس ، چهارباغ و اشتهارد می شود .

استان البرز با پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع وسعت، دارای بیش از ۵۵۰ اثر تاریخی و طبیعی منحصر به فرد است که بیش از ۳۳۰ اثر آن ثبت ملی شده است.

این منطقه از دوران پیش از تاریخ و دوران باستان نیز سرزمینی پر جاذبه و مرکز آب و آبادانی بوده است.

  این استعدادهای طبیعی  ، منابع آبی و خاک حاصلخیز  زمینه ساز اجتماعات بشری متعدد بوده و دلیل آن هم آثار باستانی ارزشمند در گوشه و کنار این جلگه است.

یافته ها و داده های باستان شناسی  ، زبان‌شناسی و قوم نگاری  این خطه  سرشار از رمز و رازهای گویای سرگذشت این منطقه است.

طبق اسناد تاریخی و پژوهش های باستان شناختی محوطه های تاریخی همچون کاخ سلیمانیه، پل و کاروانسرای شاه عباسی  ، کاروانسرای ینگی امام، تپه ازبکی ، تکيه اعظم برغان و ... بيانگر اهمیت این منطقه در طی تاریخ است.

آبادانی و توسعه  کرج در دوره قاجار و پس از آن صورت گرفته و کاخ سليمانيه نیز در این دوره به دستور فتحعلیشاه ساخته شد.

بازدید از کاخ موزه سليمانيه

در ساعت 8.45 صبح پس از حضور همه دوستان، با مینی بوس راهی کاخ سلیمانیه که در انتهای خیابان شهید کیانپور و جنوب غربی دانشکده کشاورزی کرج واقع شده است می شویم.

راهنمای کاخ موزه خانم آتنا مفیدی، طبق هماهنگی قبلی در جلوی درب ورودی از گروه  کانون کوه ، استقبال می کند .

پس از گرفتن عکس از سر در کاخ و ورود به محوطه موزه، اطلاعات مهم و جذابی توسط راهنمای موزه و آقای قدیری برای بازدیدکنندگان ارائه می شود :

کاخ سلیمانیه به دستور فتحعلیشاه  قاجار بین سال های ۱۲۲۴ تا ۱۲۲۷ قمری توسط محمدحسین خان نظام الدوله اصفهانی معمار سرشناس آن دوره ساخته شده است.

نخستین بنای دارای پیلوت در ایران است.

از یک‌تالار اصلی مستطیل شکل در وسط و دو راهرو در سمت غرب و شرق آن تشکیل شده است.

ساختمان کاخ بنایی است آجری، متقارن و کشیده به نسبت پنج به یک با سقف شیروانی و دارای تمامی مشخصه‌ها و مؤلفه‌های سبک معماری دوران قاجار که می‌توان آن را از جمله ساده‌ترین، زیباترین و با احساس‌ترین ساختمان‌های دوران خود دانست.

تالارها، ارسی‌ها، نقاشی‌ها، آیینه‌کاری‌ها، قوس‌های نیم دایره نما، سقف شیروانی، تناسبات نما و نقشه، دواشکوبه (طبقه) بودن آن، همگی از جمله خصوصیات بارز کاخ سلیمانیه بوده که در ترکیب نهایی و بسیار ساده خود و در کنار مجموعه ساختمان‌ها و باغ پیرامونی، منجر به ساختمانی با هویت شده است.

در نزدیکی این کاخ، برج چهار طبقه ای مربوط به زمان صفویه موجود بوده که اینک از آن چيزي باقي نمانده است.

گفته می شود، در گذشته کاخ سلیمانیه یکی از مجموعه کاخ هایی بوده است که ‌شامل عمارت گلشن، ساختمان کلاه فرنگی و حرمسرای فتحعلی شاه، برج بلند فراش آباد، عمارت در قرمز و باغشاه اول و دوم و باغ فردوس می شده که در باغ بزرگی واقع شده بوده ولی متاسفانه اکنون از آن مجموعه، فقط کاخ سلیمانیه باقیمانده است!

کاخ سلیمانیه در تاریخ ۲ اسفند ماه ۱۳۲۷ با شمارهٔ ثبت ۳۷۰ بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چشم نوازی نقاشی های کاخ سلیمانیه

  در این بنای تاریخی نقاشی هایی بر روی دیوارها به چشم می خورند که به دستور فتحعلی شاه قاجار توسط عبدالله خان نقاش باشی در سال ۱۱۹۲ خورشیدی ترسیم شده است.

 ابعاد این نقاشی ها ۶ متر و ۸۵ سانتی متر در دو متر و ۴۰ سانتی متر است و رنگ های به کار رفته در آن ها معدنی هستند.

 یکی از این آثار هنری، نقاشی دیوار غربی داخل کاخ است که در آن فتحعلی شاه دومین شاه سلسله قاجار را روی تخت و ۱۴ تن از پسران وی را در کنار او به تصویر کشیده است.

از آنجایی که ساخت این کاخ همزمان با تولد سلیمان‌ میرزا فرزند سی و چهارم فتحعلی شاه پایان یافته  به همین دلیل این کاخ " سلیمانیه " نام‌گرفته است.

 از پسران فتحعلی شاه قاجار می توان به شاهزاده محمد، عباس میرزا و علی میرزا اشاره کرد؛ سلیمان میرزا نیز سی و چهارمین پسر وی بود که در این نقاشی با لباس سفید به تصویر کشیده شده است.

در دیوار شرقی تصویر آغا محمدخان قاجار  سرسلسله دودمان قاجار  به همراه پدر ؛ برادران و بزرگان ایل قاجار نیز توسط عبدالله خان نقاش باشی به تصویر کشیده شده است.

تصویری که از آغامحمدخان توسط عبدالله‌ خان نقاش‌باشی روی یکی از دیوارهای این کاخ نقاشی شده، تنها تصویر منسوب و بسیار نزدیک به موسس سلسله قاجاریه است.

علت این است که در زمان نقاشی این اثر، افرادی هنوز زنده بودند که آقا محمدخان را دیده و تصویر وی را به یاد داشته‌اند و به همین دلیل نقاشی فوق نمی‌تواند با تصویر واقعی

و اصلی آقامحمدخان قاجار تفاوت زیادی داشته باشد.

این تصویر در اکثر کتب درسی و کتب تاریخی به ویژه کتاب معروف خواجه تاجدار منتشر شده است.

راهنمای موزه در ادامه بازدید همچنین  ، مراحل مختلف بازسازی بنا و نقاشی ها را که در سالن مجاور به صورت مستندی جذاب به نمایش در آمده است، برای علاقمندان در این کاخ موزه تشریح می کند.

پس از اتمام بازدید کاخ موزه ، برنامه جذاب معارفه همراهان در همین مکان انجام می شود و بازدید ها  با صمیمیتی دوچندان ادامه می یابد.

کاروانسرای ینگی امام

برای بازدید از کاروانسرای ینگی امام بایستی به شهرستان ساوجبلاغ و روستای ینگی امام برویم.

روستای ینگی امام در فاصله سه کیلومتری شهر هشتگرد واقع شده است . فاصله روستای ینگی امام تا تهران حدود ٨٠ کیلومتر است که در کمتر از یک ساعت می‌توان آن را پیمود.

کاروانسرای ینگی امام، بنایی بازمانده از دوره صفوی است که پیشینه‌ی اصلی آن، به دوره ایلخانی بازمی‌گردد. این اثر درتاریخ ۱۷ آذر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۷۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدیریت و برنامه ریزی دقیق تور لیدر محترم برنامه و انجام هماهنگی های لازم موجب ‌شد که در روزهای پر ازدحام مراکز فرهنگی و باستانی در تعطیلات نوروزی ،بدون هیچ مشکلی برنامه بازدید منظمی را داشته باشیم.

به محض ورود به محوطه کاروانسرا، از سوی راهنمای پر انرژی میراث فرهنگی مستقر در کاروانسرا صابر معصومي مورد استقبال قرار گرفتیم و بازدید شروع شد.

طبق توضیحات ارائه شده ،  روستای ینگی امام که وجه تسمیه آن وجود امامزاده است. مردم روستا به زبان ترکی و زبان محلی کوهپایه (مانند زبان کرج قدیم) صحبت می‌کنند. در گویش مردم روستا این مکان با عنوان “ینگه مام” شناخته می‌شود. آرامگاه امامزادگان هادی و علی النقی، کاروانسرای تاریخی و یک تپه باستانی جاهای دیدنی این روستا هستند.

لغت “ینگی” در زبان ترکی به معنای “تازه” است.

معماری

معماری کاروانسرای ینگی امام ساوجبلاغ به سبک کاروانسراهای عهد صفویه یک بنای آجری چهار ایوانی است. پلان کاروانسرای ینگی امام مستطیلی به وسعت 4700 متر مربع است. وسعت صحن مرکزی کاروانسرا نیز حدود 380 متر مربع است.

 مشابه دیگر کاروانسراهای تاریخی ایران پس از ورودی کاروانسرا صحن یا حیاط قرار دارد.

پیرامون حیاط، حجره‌های متعدد و در میانه هر ضلع یک ایوان وجود دارد. در پشت حجره‌ها نیز بارانداز و دالانی برای نگهداری چهارپایان یا همان اصطبل کاروانسرا قرار دارد.

ویژگی خاص این مجموعه چنان است که ابتدا که وارد  می‌شويم ، برای دقایقی محو عظمت و استقامت این سازه  تاریخی کم نظیر  می شویم.

اصل این بنا در دوران صفویه احداث شده و در دوران قاجار تعمیرات و اصلاحاتی بر روی آن اجرا شده است.

در دوران قاجار این مجموعه به سبک مهمان‌خانه‌های فرنگی تغییر کاربری داده است. برای این منظور باغی سرسبز در ضلع جنوبی کاروانسرا احداث شده است.

 این باغ که در جلوی سر در کاروانسرا احداث شده بود حدود 12 جریب وسعت داشت. علاوه بر آن، عمارتی به سبک کاخ‌های تابستانی پادشاهان قاجار نیز به این مجموعه افزوده شده است.

در سفرنامه میرزا محمد حسین فراهانی آمده است :

کاروانسرای ینگی امام شش اتاق بزرگ و کوچک سفیدکاری شده دارد که همه را فرش کرده و مبل گذاشته‌اند و منزلگاه مسافرین محترم است.”

از بسیاری از رجال و سیاحان از جمله محمدشاه و مظفرالدین شاه در این میهمانخانه پذیرایی شده است.

متاسفانه این میهمانخانه ( کاروانسرا) بعد از نخستین سفر مظفرالدین شاه به فرنگ دچار حریق گشت و پس از آن متروکه شد..

براساس گفته های راهنما گردشگری مستقر در کاروانسرا،  این کاروانسرای تاریخی چند سال با همکاری سازمان جهانی یونسکو در حال مرمت بوده و دیوارها، گنبدها، هشتی و حجره‌های بخش شمالی مورد مرمت قرار گرفتند.

 از آنجا که این بنا سال‌ها پیش در دست ژاندارمری و نیروی انتظامی بود، آسیب‌دیده است و بخش‌های زیادی از آن به مرمت نیاز دارد.

گفتنی است :

این کاروانسرا سه دوره رونق داشته است :

دوره اول : دوره صفویان، زمان  احداث

دوره دوم : قبل از حکومت محمد شاه

دوره سوم : نخستین سفر ناصرالدین شاه به فرنگ.  (سال 1296 قمری)

کاروانسرای ینگی امام، نامزد اصلی ثبت در فهرست جهانی یونسکو ،به عنوان کاروانسرای شاخص جاده ابریشم قرار دارد.

درهای کاروان‌سرا  فقط در ایام  نوروز برای بازدید عموم باز است

بازدید از شگفتی های محوطه باستانی ازبکی

بعد از کاروانسرای ینگی امام برای دیدن محوطه باستانی ازبکی راهی روستای ازبکی از توابع شهرستان نظرآباد شدیم.

بعد از طی جاده ایی نه چندان طولانی، به دشتی سر سبز از جوانه های تازه رسته گندم رسیدیم که نوید بهاری پر ثمر را به می‌داد.

هر چه به مقصد نزدیکتر می شدیم سرسبزی جاده و بوته  های خوشرنگ زرشک و درختان پر از شکوفه های میوه بیشتر جلوه می کرد و نوید مقصدی متفاوت را می داد.

ازبکی یکی از روستاهای دهستان احمدآباد مصدق از بخش مرکزی شهرستان نظرآباد است که در ۸۰ کیلومتری غرب شهر تهران واقع شده‌است.

بخش‌هایی از این *محوطه باستانی نه هزار ساله* را کارشناسان مرکز باستان‌شناسی ایران در سال ۱۳۴۸ خورشیدی مورد شناسایی قرار داده و در سال ۱۳۵۲ به شماره ۹۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

راهنمای گردشگری محوطه باستانی ازبکی آقای پيمان علي پوراست که با انرژی و چهره ایی گشاده به استقبال گروه می آید

       

با توضیحاتی مشروح ایشان در می بابیم که، براساس کاوش‌های صورت گرفته، محوطه باستانی ازبکی در برگیرنده شش هزار سال بقایای فرهنگی پیش از تاریخ و اوایل دوران تاریخی ایران از نیمه اول هزاره هفتم تا نیمه نخست هزاره اول پیش از میلاد مسیح یعنی دوران مادها است.

ازبکی محوطه باستانی گسترده‌ای برابر با صد هکتار و ۱۰ تپه ارزشمند است که شش تپه از آن را گروهی از باستان‌شناسان ایرانی به سرپرستی دکتر یوسف مجیدزاده (از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۴) حفاری کرده‌اند.

شگفتی های باستانی ازبکی

محوطه باستانی ازبکی شامل یک تپه اصلی با ارتفاع بیش از 24 متر و تپه های جیران تپه، مارال تپه، دوشان تپه، گوموش تپه و یان تپه است.

نخستین خشت دست ساز بشر در یکی از تپه های این محوطه باستانی به دست آمده که هم اکنون در سازمان ملل نگهداری می شود.

آثار محوطهٔ ازبکی به شکل یک روستای کوچک پیش از تاریخی به وسعت تقریبی یک هکتار بوده است.

شواهد نشان می‌دهد که ۱۵ تا۲۰ خانوار در این روستا ساکن بوده‌اند. خشت‌های نه هزار ساله یان تپه بیشتر پوک هستند و چون با دست شکل گرفته‌اند، اندازه‌ها و ابعاد مختلفی دارند. همچنین آثار معماری این تپه نشان دهندهٔ دورهٔ آغاز خشت‌سازی در ایران است.

طی کاوش‌های صورت گرفته آثاری از وجود سقف در هیچ‌یک از خانه‌های یان تپه به دست نیامده است بلکه کوچکی بیش از حد معمول آن‌ها اشاره بر سرپوشیده بودنشان با وسایل بسیار ابتدایی مانند شاخ و برگ درختان و به احتمال اندودی از گل یا کاهگل بر روی آن‌ها دارد.

وجود دو دوره معماری در این مکان نشان می‌دهد که در دورهٔ دوم از بقایای دیوار اولیه به عنوان پی استفاده شده‌است و دیوارهای نو را بر روی آن بنا کرده‌اند. کارشناسان معتقدند، وجود دیوارهای قطور در این بناهای باستانی نشان دهنده آن است که این بناها برای استفاده عمومی یا عبادتگاه کاربری داشته‌اند.

در این سکونتگاه، مردم مردگان خود را در کف اتاق‌های مسکونی دفن کرده و سپس کف آن‌ها را خشت فرش می‌کردند.

نتیجهٔ حفاری ها  در دوشان تپه که در فاصله 250 متری غرب تپه مرتفع قرار دارد،  تاکنون به شناسایی سه دوره معماری از عصر آهن منجر شده که به مهاجران صاحب سفال خاکستری تعلق دارد. متأخرترین بقایای بر جای مانده از این سه دوره متعلق به دوران مادها است

.

علاوه بر آنچه توسط آقای پيمان علي پور راهنماي سايت به تصویر کشیده شد، توضیحات کاملی در خصوص حفاری های انجام شده و مشخصات تپه های کشف شده بر روی تابلوها نصب شده در سراسر محوطه ازبکی به نمایش گذاشته شده است.

چشم انداز زیبایی که با محصور شدن محوطه با درختان پر از شکوفه های بهاری به دست آمده است، جایی برای ابراز خستگی همراهان باقی نمی گذارد و بنا بر این با انرژی هر چه تمامتر با راهنمایی کودکان محلی، راهی بازدید از آسیاب آبی تاريخي محل می شویم.

 آسیاب آبی مهدی آباد

هر چند در بدو ورود با درب بسته  روبرو شدیم ولی مشکل حل و درب آسیاب برای بازدید همراهان کنجکاومان باز شد.

این آسیاب  در فاصله کمی از محوطه باستانی ازبکی قرار گرفته و از ظاهرش پیداست که به تازگی مرمت شده و گویا حفاظت و نگهداری آن به بخش خصوصی واگذار شده است.

 آسیاب مهدی‌آباد متعلق به دوره قاجار است و گفته می شود  تا سال ۱۳۵۰ شمسی مورد استفاده ساکنین بوده است.

با توجه به نزدیک بودن این بنای تاریخی با تپه باستانی ازبکی،  با راه‌اندازی نمایشگاه صنایع دستی  برای جذب گردشگران بیشتر به این مکان اقدام کرده اند.

آسیاب مهدی آباد دارای دو اتاق به عنوان استراحتگاه، انبار، راهروی ورودی، استخر آب و محل قرارگیری سنگ‌های آسیاب  و تنوره یا استخر آب برای ایجاد فشار به منظور چرخاندن سنگ‌ها تشکیل شده است

 این بنا پس از مرمت دارای پوشش سقفی بسیار زیبایی از آجرهای ختایی  شده است.

در هنگام بازدید، در آنجا نمایشگاه آثار هنری شامل تابلو نقاشی، صنایع دستی، گلیم و گلدوزی در حال برگزاری بود و میز بسیار زیبایی از سفره هفت سین با استفاده از ظروف چینی و سرامیک ایرانی، به مناسبت آغاز سال نو چشم نوازی می کرد.

تالاب صالحیه و صرف ناهار

برای رفتن به تالاب صالحیه به سمت روستای صالحیه  یا  قارپوز آباد سابق می رویم

 همچنین روستای احمد آباد مصدق که محل دفن دکتر مصدق هست هم در فاصله بسیار نزدیک از آنجا قرار دارد.

متاسفانه به دلیل بارش های کم ، در تالاب همچون سال های گذشته نشانی از تکاپو و همهمه پرندگان مهاجر دیده نمی شود.

پس از اندکی تامل و بررسی شرایط، تصمیم گرفته شد که ناهار را در کنار تالاب صرف کنیم.

در حاشیه ایی از تالاب که گیاهان خودرو فرصتی برای شکوفایی پیدا کرده بود، سفره های مهربانی گشوده شد تا به بهانه صرف ناهار خستگی چند بازدید فشرده ولی جذاب را از تن به در کنیم.

قلعه احمد آباد دكتر مصدق

توقف و ادای احترام به دکتر مصدق

       

در راه برگشت از تالاب صالحیه به روستای احمد آباد می رویم تا در کنار آرامگاه دکتر مصدق، نسبت به این شخصیت بزرگ ملی، ادای احترام  داشته باشیم.

متأسفانه با درب بسته قلعه مواجه شده و براي بازديد عموم در نظر گرفته نشده است .

آقای قدیری طبق توضیحات یادآور شدند :

قلعه احمدآباد نام قلعه‌ای خشتی است که در روستای احمدآباد در شهرستان نظرآباد قرار دارد.

بنای قلعه احمدآباد (مصدق) در فهرست آثار ملی ایران و در فهرست موقوفات کشور به ثبت رسیده‌است.

دکتر مصدق مدتی از دوران انزوای سیاسی خود را  پس از به كودتاي ٢٨ مرداد ١٣٣٢ ودوران  تبعید بعد از آزادی از زندان را  در این روستا گذراند و تا پایان عمر تحت حصر  در آنجا بسر برد .

علیرغم درخواست و وصیت دکتر مصدق برای دفن شدن در «قبرستان ابن‌بابویه»، در کنار شهدای قیام ملی سی تیر، وی در احمدآباد دفن شد.

یکی از نوادگان دکتر مصدق جهت حفظ قلعه و ‌مقبره، سهم خود از آن را در سال ۱۳۷۳ وقف کرد.

بازديد پاياني از يك مركز گردشگري سلامت و نمك درماني هيرو

مرکز نمک درمانی

بازهم شگفتی

پس از انجام بازدیدها و صرف ناهار در کنار تالاب صالحیه ، در مسیر بازگشت به کرج، آقای قدیری با پیشنهاد یک توقف و یک بازدید پیش بینی نشده، همه را شگفت‌زده کردند.

بازدید از مجتمع تفریحی و نمک درمانی هیرو

برای اکثر بازدیدکنندگان این مکان مجهز به سیستم های نمک درمانی تازگی داشت و برای اولین بار آنرا مشاهده می کردند.

لازم به ذکر است که یکی از اولین افرادی که از نمک درمانی استفاده کرد، یک پزشک لهستانی در سال 1843 بود که متوجه شد کارگران معدن نمک دارای سیستم تنفسی بهتری نسبت به سایر معدنچیان هستند. بر همین اساس وی توانست این روند درمانی را در بیمارستان ها رواج دهد.

هنگامی که در هوای نمکی تنفس می کنید، نمک به اعماق ریه ها حرکت کرده و کیسه های هوایی که دیواره های ریه را پوشش می دهند را باز می کند.

آنچه در این مجتمع مورد بازدید قرارگرفت  اتاق های نمک،  با فضایی بسته و  تهویه کاملاً کنترل‌شده و میزان مشخصی از ذرات نمک در هوا بود . در این فضاها، دستگاهی به نام هالوژناتور، ذرات نمک را وارد هوا می‌کند و این ذرات از طریق تنفس وارد ریه شما می‌شوند. ذرات نمک موجود در فضا، بسیار ریز هستند و به‌راحتی استنشاق می‌شوند، و برای سلامت دستگاه تنفسی، مفید هستند.

این مجتمع با آماده سازی و تجهیز سوئیت های متعدد در کنار اتاقک های نمک درمانی، بزودی در خدمت گردشگردان این خطه این کشورمان خواهد بود.

همراهان وهمسفران عزیز

علی قدیری ، اکرم رخ فروز ، صدیقه حسنی ، سپیده پایدار ، صدیقه صمدی ، فاطمه توکلی ، علی جوانروح، فرشته قدیری ، کسری شنگی  ، نازی فرصیاد،  روژینا کربلایی،  ناهید عابدی ،فرشته اشجعی  ،  سیمین عاقلی نژاد ،  آقای بابایی

، ستاره خسرو بیگی ،  مهشید شیخ زاده ، فریبا توکلی ،  ستاره حمیدی، میترا خسروآبادی ، علیرضا خسروآبادی ، امیر حسین خسرو آبادی ، فرزندان آقای  جوانروح  ( ۲ نفر )

شایان ذکر است تعداد ۱۱  از دوستان عزیز  از جمله آقای بابایی، خانم خسروبیگی، خانم خسروآبادی و فرزندان‌شان علیرضا و امیرحسین، خانم اشجعی، خانم کربلایی، خانم عاقلی نژاد، خانم توکلی و دخترشان ستاره و همچنین خانم شیخ زاده، اولین بار بود که در برنامه های کانون کوه شرکت کرده بودند.

به امید دیدار مجدد همه دوستان عزیز                          صدیقه حسنی فروردین 1402

موسسه فرهنگی ورزشی  دوستداران قله  ها و طبیعت (کانون کوه)"

kanoonkoohgroup@

 

مطالب مرتبط:
لایک : 0
کد امنیتی رفرش

کوهنوردی

آرشیو
کوه ها

معروف ترین کوه های ایران

معرفی کوه های ایران

قله ها

قله دماوند

راهنمای صعود به قله دماوند

قله های ایران

قله علم کوه

علم کوه یا کی 2 ایران

عنوان مطلب

قله سبلان

قله سبلان عروس قله های ایران

عنوان مطلب

قله توچال

راهنمای کامل صعود به قله توچال

آموزشی

آرشیو
عنوان مطلب

اصلاحات کوهنوردی

کوهنوردی به زبان ساده

عنوان مطلب

آموزش های کوهنوردی

مراحل کوهنوردی

عنوان مطلب

تغذیه در کوهستان

آموزش های کوهنوردی

عنوان مطلب

بهمن شناسی

کوهنوردی در زمستان

عنوان مطلب

گره های کوهنوردی

انواع گره کوهنوردی

لوازم و تجهیزات

آرشیو
عنوان مطلب

باتون کوهنوردی

لوازم انفرادی و گروهی

عنوان مطلب

ساعت ارتفاع سنج

ابزار مسیر یابی

عنوان مطلب

کاپشن کوهنوردی

لباس کوهنوردی

عنوان مطلب

طناب کوهنوردی

لوازم و تجهیزات کوهنوردی

عنوان مطلب

کارابین کوهنوردی

لوازم و تجهیزات کوهنوردی

کوهنوردی درجهان

آرشیو
همالیا نوردی

کوه های جهان

معرف ترین کوه های جهان

عنوان مطلب

قله اورست

اورست بام دنیا

عنوان مطلب

قله K2

کی2 دومین قله بلند جهان .

عنوان مطلب

قله انا پورنا

قله انا پورنا کجاست

عنوان مطلب

قله راکاپوشی

راکاپوشی کجاست

کوهنوردان ایران

آرشیو
عنوان مطلب

فاتحان اورست

فاتحان ایرانی قله های ۸۰۰۰ متری

کوهنوردان جهان

آرشیو
عنوان مطلب

فاتحان اورست

فاتحان قله های ۸۰۰۰ متری

عنوان مطلب

رینهولد مسنر

کوهنوردان جهان

عنوان مطلب

یژی کوکوچکا

کوهنوردان جهان

عنوان مطلب

نیرمال پورجا

اعجوبه دنیای کوهنوردی

عنوان مطلب

سیمونه مورو

کوهنوردان جهان

جاذبه ها ایران

آرشیو
جاذبه ها ایران

محبوب ترین جاذبه های ایران

جاذبه های دیدنی ایران

عنوان مطلب

جاذبه های طبیعی ایران

آبشارها،غارها،

عنوان مطلب

جاذبه های تاریخی ایران

موزه ها،ابنیه ها

جاذبه های تفریحی

جاذبه های تفریحی

پارک ها،فرهنگسراها،بازار ها

سایرجاذبه ها

سایرجاذبه ها

روستاها ،آداب و سوم

سیروسفر

آرشیو
کوه ها

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به مقاصد گردشگری

تهران گردی

تهران گردی

راهنمای کامل تهران گردی

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به اصفهان

دیدنی های اصفهان

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به کرمانشاه

دیدنی های کرمانشاه

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به شیراز

دیدنی های شیراز

گردشگری

آرشیو
باستانی

ایران گردی

> اماکن دیدنی ایران «

راهنمای گردشگری

جهان گردی

اماکن دیدنی جهان

راهنمای گردشگری

گردشگری ورزشی

گردشگری سلامت .

راهنمای گردشگری

جنگل نوردی

> اکوتوریسم

راهنمای گردشگری

گردشگری باستانی

گردشگری موزه ها

سفرنامه

آرشیو
عنوان مطلب

گزارش برنامه ها

برنامه های کوهنوردی

عکاسخانه

آرشیو
عنوان مطلب

اصلاحات کوهنوردی

کوهنوردی به زبان ساده

عنوان مطلب

آموزه های کوهنوردی

مراحل کوهنوردی

عنوان مطلب

آموزه های کوهنوردی

تغذیه در کوهستان

عنوان مطلب

آموزه های کوهنوردی

گره کوهنوردی

سفرنامه

پربازدیدترین مطالب