کوهیاران

موسسه فرهنگی ورزشی دوستداران قله ها و طبیعت  کانون کوه      پیمایش دو روزه ماسوله به ماسال       پیمایش ماسوله به ماسال   ۲ -۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲

آخرین اخبار

اخبار آموزشی

اخبار آموزشی

برگزاری دوره های آموزشی
اخبار کوهنوردی

اخبار کوهنوردی

دنیای کوهنوردی
عنوان مطلب

هواشناسی کوهستان

شناخت آب و هوا در کوهنوردی
عنوان مطلب

اخبار حوادث

پزشکی کوهستان
عنوان مطلب

اخبارگردشگری

تازه های دنیای گردشگری

پیمایش ماسوله به ماسال

موسسه فرهنگی ورزشی دوستداران قله ها و طبیعت  کانون کوه 

  

 

پیمایش دو روزه ماسوله به ماسال

 

 

 

پیمایش ماسوله به ماسال

 

۲ -۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲

 

سرپرست برنامه : آقای خیرالله  سبحانی کمک سرپرست  : آقای مصطفی تخیری

مسئول فنی و امداد : خانم فرزانه محمدی

عکاس و فیلمبردار : آقایان سعید قدیری و علیرضا حسن زاده

تهیه گزارش : صدیقه حسنی

تعداد شرکت کنندگان : ۴۳ نفر

 

موسسه فرهنگی ورزشی دوستداران قله ها و طبیعت  ) کانون کوه(  کار گروه اکوتوریسم

 

 

بر اساس یک اصل پسندیده  همچون سال های گذشته در راستای گرامی داشت روز جهانی زمین پاک ، در تقویم برنامه های سه ماهه فصل بهار "موسسه فرهنگی ورزشی دوستداران قله ها و طبیعت "  در روز دوم اردیبهشت ماه مصادف با ۲۲ آوریل ، برنامه ویژه ایی منظور شد: 

پیمایش دو روزه ماسوله به ماسال

برای اجرای این برنامه بهاری ، طبق برنامه ریزی های انجام شده توسط سرپرست محترم برنامه ،  تعداد ۸ نفر از همراهان تهرانی ساعت ۲۳ روز جمعه اول اردیبهشت ماه در میدان آزادی تهران سفر خود را با اتوبوس آغاز  کردند . در ادامه مسیر در ایستگاه  چیتگر ۵ نفر و در گرمدره ۳ نفر  دیگر از همسفران به آنان ملحق شدند. ۲۵ نفر از همراهان کرجی که مشتاقانه در ترمینال شهید کلانتری با انبوهی از کوله بار،  چشم به راه اتوبوس بودند ، نیز در ساعت ۲۴ به همراهان خود پیوستند تا سفری خاطره انگیز را با هم تجربه کنند . هنوز جای دوتن از همسفران خالی بود که آنان نیز در حوالی هشتگرد حضور خود را اعلام و سوار شدند . دوستان با انرژی که سرشار از شوق دو باره با هم بودنشان  بودند با فریادهای تولدت مبارک و ابراز شادی فراوان ، همزمان با ورود خانم چهاردولی زادروزش را  تبریک گفتند و آغازی خوش برای این همسفری رقم زدند .  

پس از ارائه توضیحات لازم توسط سرپرست برنامه ، با گذشت پاسی از نیمه شب  ، خواب بر همراهان غالب و سکوت در اتوبوس حکمفرما شد.  

لکن چیدمان کوله های دو روزه حجیم و سنگین در اتوبوس و تفکیک و بسته بندی مطمئن چادرها ، دغدغه ی شبانه سرپرست و کمک سرپرست بود . با توقف در استراحتگاهی در ابتدای جاده قزوین ، فرصتی فراهم شد تا این مهم صورت گیرد و چادرها بسته بندی و برای تحویل آماده شود.  

مسافت تهران تا ماسوله ۳۸۲ کیلومتر است و با خودرو سواری ۵ ساعت طول می کشد تا از تهران به ماسوله برسید .برای رسیدن به ماسوله، باید ابتدا خودتان را به فومن برسانید و سپس با حدود یک ساعت رانندگی و پشت سر گذاشتن ۳۵ کیلومتر به ماسوله خواهید رسید .

هنوز هوا تاریک بود که آقای سبحانی تلفنی با موتور سوارانی که مسئولیت انتقال چادرهای همراهان به محل استقرار و شب مانی را بعهده گرفته بودند ، هماهنگ کرد . لذا قبل از رسیدن به ماسوله چادرها  تحویل گردید تا قبل از ما در آلاچیق چوبی جاخوش کنند. کمی بعد آقای فرهاد کوهی راهنمای محلی در اتوبوس با ما همراه می شود   

 

 جاده ماسوله یکی از قشنگترین و سرسبزترین جادههای شمال با چشم اندازی دیدنی است. با پگاه بامدادی و احساس نمناکی هوای بارانی ، چشمها برای دیدن زیبایی های  جاده پر پیچ و خم، مه گرفته  اما سرسبز ماسوله گشوده شدند و ریه ها پذیرای هوای تازه و مرطوب. گل آلود بودن آب رودخانه جاری در سمت راست حاکی از بارش شب گذشته دارد.  

خانه های کوچک مسافر پذیر ، رستوران عموعلی و آلاچیق های کنار جاده جنگلی در لارچشمه را پشت سر میگذاریم . شرکت راهسازی مشغولعریض کردن جاده برای استقبال از مسافران نوروزی است. سایه سارهای ماسوله در کنار جاده خودنمایی می کنند و خودروهای سواری متعددی در پایین دست کنار رودخانه متوقف هستند.  زیبایی های مسیر ، خواب از چشم همسفران ربوده است.  جنگل غرق در مه صبحگاهی حالا در سمت چپ ما قرار دارد و تابلوی شهر تاریخی ماسوله دیده می شود.  

از عوارضی رد می شویم . متأسفانه انبوه زباله ها  ، حاکی از سهل انگاری مسافران نوروزی است! با عبور از روی پل رودخانه وارد میدان بزرگی می شویم . تابلوی بافت تاریخی کهنه ماسوله مقابل مان است و تابلوی مرکز اطلاع رسانی گردشگری شرفی در بالای پل خودنمایی می کند .  

به پایان راه  سفر با اتوبوس رسیدهایم.  اتوبوس با زحمت فراوان و جلو و عقب رفتن های سنگین در شیب تند روی پل ، بالاخره جای مناسبی برای پارک کردن و پیاده کرده همراهان پر انرژی و کوله های رنگارنگ وزین پیدا می کند.خانههای زرد رنگ پلکانی در آغوش جنگل مه گرفته ،در  «زیباترین شهر پلکانی ایران» و «شهر تاریخی زنده» ، لوکیشن زیبایی برای اولین عکس دسته جمعی روز اول سفرمان است . ای کاش فرصتی بود و زمانی برای گردش در این شهر زیبا در اختیارمان بود...   در خصوص ریشه نام ماسوله ، برخی معتقدند  نام ماسوله از نام کوه «ماه سالار» که در نزدیکی ماسوله قرار دارد، گرفته شده و روایت دیگری هم هست که کلمه ماسوله را ترکیبی از دو واژه «ماس» به معنای کوه و کلمه «اوله» به معنای بلند ،یعنی «کوه بلند» می دانند.

 ماسوله را میتوان نگین گیلان دانست. این شهر با  وسعتی معادل یکصد هکتار منطقه تحت حفاظت میراث فرهنگی و منابع طبیعی، یکی از خوش آب و هواترین نقاط ایران است که هر ساله پذیرای دهها هزار گردشگر میباشد .  شهر تاریخی و توریستی ماسوله به دلیل داشتن معماری منحصربهفرد در جهان شناخته شدهاست. ماسوله با کوهستانهای مرتفع، جنگل و ییلاقات سرسبز از توریستیترین مناطق شمالی ایران با جلوههای طبیعی فراوان به ویژه در فصل بهار و تابستان است و قله شاه معلم  با ارتفاع ۳٬۰۵۰ متر بلندترین نقطه استان گیلان و هدفی جذاب برای گروههای کوهنوردی است .

در ساعت ۶ صبح روز شنبه  ، پس از برداشتن کوله ها و به جا گذاشتن وسایل اضافه در اتوبوس ،  در فضایی بسیار زیبا با هوای خنک بهاری ، تا رسیدن وانت های آبی ، با چند حرکت کششی و ورزش ملایم ، خود را برای یک روز پرتلاش آماده می کنیم.  

طبق برنامه اعلام شده ، آقایان سبحانی ، بهنام محمدی و محمد خالویی مسئولیت کمپ و سوار شدن به نیسان ها را بعهده دارند. با هماهنگی این دوستان و همکاری بقیه ،  اول کوله ها  بر روی وانتها به صف  و محکم مهار می شوند تا مبادا در بین راه لغزشی اتفاق بیافتد . سپس دوستان همراه در پشت وانت ها جاخوش می کنند تا از آن بالا  هرچه بهتر نظاره گر زیبایی های  جنگل و دشت و کوه ماسوله باشند.  پس از حدود ۴۰ دقیقه و طی مسافتی سرسبز   و مشرف بر جنگل و البته با دست انداز های متعدد  به منطقه  خارند در ارتفاع ۲۰۰۳ متری می رسیم. اینجاابتدای مسیر پیمایش است .  با پیاده شدن از  وانت ها  و به کوله شدن ، پیمایش خود را آغاز می کنیم.  

 

 

یکی از نکات مثبت این برنامه ، انتخاب تیم سرپرستی قبل از شروع پیمایش و اعلام آن در گروه تلگرامی بود .  آقای  سبحانی ضمن اعلام برنامه  اعضای تیم را مجددا بشرح زیرمعرفی  و بر رعایت نظم و  اجرای مقررات گروهی تاکید کردند:  

کمک سرپرست : آقای مصطفی تخیری،  مسئول فنی و امداد :خانم فرزانه محمدی  ، راهنما و ناوبری : خانم شکوفه چهاردولی  ، مسئول محیط زیست : آقای صفر میرالی  راهنمای محلی : آقا فرهاد  ، سرقدم : آقای بهروز پدرود  ، میان دار : آقایان حسین نیستانکی و علی قدیری ،  عقب دار : خانم منیژه خانوردیلو و آقایان محمد خالویی و آرش نیستانکی  ، عکاس و فیلمبردار : آقایان علیرضا حسن زاده و سعید قدیری

ساعت ۷.۱۰ صبح صف زیبای رنگارنگ همنوردان با راهنمایی آقا فرهاد کوهی و سرقدمی آقای پدرود شکل میگیرد و شمارش آغاز می شود  .

در ابتدا شیب سربالایی مسیر محسوس است .  زیبایی مسیر ، پوشش گیاهی و جنگلی بسیار چشم نواز است.  آقایان نیستانکی و قدیری  و خانم فرزانه محمدی مسئولانه گروه را تحت نظر دارند  ، بند باتوم ها ، تنظیم بند کوله ها و هر آنچه که لازمه یک پیمایش صحیح است از نظرشان دور نمی ماند .  

خانم محمدی به عنوان مسئول فنی و امداد با دقت  وضعیت روحی و جسمی افراد را زیر نظر داشته و امکانات آنان  را از بابت کوله، مواد غذایی و آشامیدنی ها و داروهای مورد نیاز  بطور نامحسوس در کنترل دارد  تا در مواقع لزوم تدابیر لازم را به کار برد.

هر چه جلوتر می رویم و شناخت ها بیشتر می شود  ، افراد براساس توانمندیشان در صف جابجا می شوند و در لحظه آموزش لازم به آنها داده می شود.  

حدود ساعت ۸ در محلی نسبتا مسطح  و در کنار چشمه ایی کوچک برای صرف صبحانه متوقف می شویم.  در یک فرصت طلایی در ابتدای راه  آقای نیستانکی چگونگی دست گرفتن باتوم را بصورت عملی آموزش می دهند.  

خانم یاسمن حسینی و آقای حمید پورکریمی که به عنوان مسئول دی جی که قرار است بعد از پایان برنامه ، با فیلمهایشان ما را شگفتزده کنند  ؛ اینجا یک بار دیگر همه را غافگیر کردند :  جشن تولد برای خانم شکوفه چهاردولی و آقای مرتضی معینی با کیک ویژه و فشفشه و دست و هورا و آواز  ) حتی سرپرست برنامه هم غافلگیر شد و .... و چه بهتر از این!! (

پس از خوردن صبحانه و کیک تولد و پرکردن قمقمه ها از آب چشمه دوباره به کوله و آماده حرکت می شویم .  با تابش گهگاهی خورشید و بالارفتن سرعت صعود ،  ضروریست که پوشش ها کم و سبک بار شویم .  میاندار ها  هر جا که ضرورت داشته باشد ، به افراد گروه کمک میرسانند .در طول مسیر وجود چشماندازهایی بیبدیل از جنگل، دره، مه و ابر همه  را متحیر کرده است .  دسترسی به اینترنت در این مسیر ییلاقی میسر نیست .  

پس از یک ساعت ونیم  پیمایش در مسیر زیبا و پوشیده از گلهای خودرو وحشی و پامچالهای سفید،  به رودخانه کوچک و پر آبی  رسیدیم  .

این رودخانه به گفته راهنمای محلی ، دیه گا نامیده می شود .  

لیلا خونی محل استراحت بعدی ما دشتی سر سبز  در کنار کلبه ایی چوبی و فضایی سرشار از آرامش و لطافت برای یک تجربه زندگی در محیطی ناب و ییلاقی اردیبهشت ماه بود. خاطره خوب این لحظات با خوردن تنقلات خوشمزه در زیر آفتاب دلچسب بهاری ، رنگین تر شد.  

 در ادامه پیمایش ، مسیر  با شیب خفته ای  تداوم دارد  . در پایین دست دره ایی مفروش از گلهای وحشی زرد رنگ خودنمایی می کند   جاذبه دیدن این مناظر ، کافی است  گروه میخکوب شده و خواهان توقف برای استراحت و عکاسی باشد.  

قله ایی در دوردست ها خودنمایی می کند که به گفته راهنمای محلی  گاماش نامیده می شود و دامنه آن برای استقرار گروه و شب مانی در نظر گرفته شده است و بیش از یک ساعت دیگر پیمایش آن زمان می خواهد  

 .

 

همانطور که بارها گفته شده و تجربه پیشکسوتان تایید میکند هوای بهار غیر قابل پیش بینی است . در منطقه ییلاقی دشته گله سر بودیم که  وزش باد شدیدکه در پیچ و تاب پاکوب ها حتی شدت بیشتری هم  می گرفت ، غافل گیرمان کرد و  باعث کندی حرکت و جابجایی کلاه و زیرانداز همسفران شد.  

در دشت سبز و پوشیده از گلهای متنوع بهاری با استخری از آب روبرو شدیم که نوید دهنده بارش های اخیر فروردین ماه و بهانه ایی به غایت خوشایند برای توقف و گرفتن عکس و فیلم های خاطره انگیز شد.

آلاچیق ها و کلبه های چوبی که در چندین جا  در فواصلی نه چندان منظم به چشم می خورد ، یادآور دامداران زحمتکشی است که از یک ماه دیگر سفر ییلاقی خود را به این منطقه زیبا آغاز خواهند کرد . فعلا سکوت و آرامش دلچسبی بر فضای این منطقه حاکم است و فرصتی مغتنم برای دل سپردن به تمامی این طبیعت بی نظیر : آسمان  ، اقیانوس ابرها  ، آبشار ، رودخانه  ،گل ،   سبزه ، کوه و حرکت منظم و رنگارنگهمنوردان  .  

کوه داماش را که دور زدیم ، کم کم کلبه چوبی محل استقرارمان خودنمایی کرد و امیدها برای رسیدن  به محل استراحت اوج گرفت.

ورود گروه همنوردان به محل شب مانی تا ساعت ۱۳۰۳۰ ادامه داشت. این محل ییلاقی زیبا ، گرده سوئه نام دارد که به معنای دایره روشن است

 .

 اولین واکنش  پس از رسیدن به ییلاق،  رها کردن بازوان و کتف های خسته از کوله بارهای سنگین بود که در آخرین ساعت بر خستگی ها افزوده بودند. آلاچیق چوبی با آتش فروزانی که از ساعتی قبل شعله ور شده بود ؛ گرمای مطبوعی داشت و کتری جوشان در انتظار میهمانان .

دشتی آرام ، مفروش از  سبزه و گل  و  دورنمایی از اقیانوس ابر که جنگلی را دور دستها در آغوش گرفته بود.  

اولین رایزنی ، انتخاب بهترین و مناسبترین موقعیت برای نصب چادر بود . هرچه به ابرها نزدیک تر ، چشم نواز تر .  چادرهای رنگارنگ یکی یکی برپا می شوند . کوله در چادرها جا خوش می کنند .  

آقا فرهاد ، راهنمای محلی برای بازکردن آب چشمه که توسط لوله کشی، آب موردنیاز ساکنین آلاچیق را تامین می کند ، دست بکار می شود .

نوش جان کردن چای ذغالی، آماده کردن و صرف ناهار در زیر آفتاب تابان بهاری یا داخل چادرها ، بر خاطرات سفر اضافه میشود .

با فراگیر تر شدن اقیانوس ابرها ، همگی برای ثبت این چشم اندازهای بینظیر و گرفتن عکسهای جذاب دست بکار می شوند و مسئولان دیجی برنامه ) یاسمن حسینی و حمید پورکریمی (پر تلاش تر از همه . برای ثبت و ضبط خاطره ها و لحظات ناب و تصاویر طبیعت زیبا ، آرام و قرار ندارند . برای تهیه چای عصر گاهی و بهانه ایی برای دورهمی صمیمانه تر  در بیرون آلاچیق اجاقی برپا و آتشی برافروخته می شود.

آقای سعید قدیری همه را به صرف چای با طعم ها و عطرهای مختلف دعوت می کند و پس از آن،  برنامه معارفه  آغاز  میشود.

معارفه با تعارفات معمول آغاز می شود و کم کم که نوبت به اعضای جدید می رسد ، هیجان انگیز تر می شود : از کجا با گروه کانون کوه آشنا شده اند ، شغل شان چیست ؟ چه انتظاری از برنامه دارند و در نهایت شروع یک دوستی و رفاقت پایدارتر بین اعضای گروه و امیدوار به بودن های بیشتر در کنار هم.  

مهم ترین قسمت برنامه تدارک شام است که طبق برنامه اعلام شده  با مدیریت آقای سعید قدیری و همیاری آقای بهبود بیات و خانم صدیقهحسنی است . تدارکات خرید مرغ و آماده کردن آنها برای کباب قبل از حرکت توسط خانواده محترم آقای قدیری انجام شده است و اینک زمان آماده کردن اجاق با  آتش مناسب و سیخ زدن جوجه ها ست.  دوستان زیادی به کمک می آیند ، قطعات جوجه که بعضا هنوز هم از انجماد خارج نشده اند و سیخ ها ،  که یکی یکی پر می شوند و بر روی سه پایه به صف می نشینند و کم کم بوی کباب فضا را پر می کند و اشتها را تحریک  .  

همانطور که وعده داده شده بود ساعت ۸.۳۰ شب شام آماده بود و حلقه مهربانی دور تا دور آتش گرمابخش برای صرف آن شکل گرفت.  

چاشنی برنامه شبانه ، این بار هم مثل همیشه ، خواندن شعر و آواز های دسته جمعی در گویش های مختلف فارسی ، ترکی ، کردی و لری بود که چه امید و انرژیی در گروه ایجاد کرد و خاطره ساز شد.

 

آقای سبحانی جزییات برنامه فردا صبح ) روز یکشنبه ( را اعلام و تاکید کرد که ساعت ۵ صبح بیدارباش خواهد بود.  

دوستانی که هم چادر بودند ، در کمپ هایشان آرام گرفتند و تعداد ۱۱ نفر  هم در آلاچیق چوبی که با ذغالهای بازمانده از اجاق ، گرمایی مطبوعی به خود گرفته بود ، به شب بخیر گفتند  . بیدارباش ساعت ۵ صبح اجرا شد . مجددا آتش برافروخته  و چای ذغالی آماده شد و شتاب برای صرف صبحانه و جمع کردن کوله ها موج گرفت . فلاکس ها از آب جوش پر شد و همگی به کوله برای گرفتن آخرین عکس  یادگاری در کنار آلاچیق و چادرها با بنر کانون کوه برای ثبت در تاریخ باشگاه!  

تا آمدن راهنمای محلی که برای دق الباب کردن آلاچیق و بستن آب چشمه رفته است ، در ساعت ۶.۳۰  در فضای مفرح صبحگاهی  ، ورزش دسته جمعی  با مربیگری آقای  معینی  انجام می شود.  

سرپرست برنامه ، سرقدمی برنامه را به  خانم میناحسینی و عقب داری به آقایان ریاضی و محمدی می سپارد.  

پیمایش روز دوم را با انرژی مضاعف در مسیر جدید به سمت ماسال آغاز می کنیم.  علاوه بر تجربیات و آموزه های روز اول پیمایش ، امروز سنگینی بار حمل چادر ها هم به دوش همنوردان اضافه شده است.  

پوشش گیاهی مسیر پیمایش روز دوم بتدریج تغییر می کند و حال و هوای جنگلی بر مسیر غالب می شود . خش خش برگهای خشک پاییزی که مسیرهای پیمایش را زینت بخشیده اند ،  جای گلهای خودروی وحشی را گرفته اند . پیچ و تاب ها دور درختان و سراشیبی و سربالایی رفتن ها از روز ریشه های درختان تنومند حس خوبی دارد.

پس از حدود یک ساعت پیمایش ، اولین زمان استراحت  را در ورگا دول ) بنا بر اعلام راهنمای محلی ( قرار  می دهیم.  پوشش گیاهی اینمنطقه را گیاهان دارویی ترشک؟ و گزنه  تشکیل می دهند.

 

 

گرامی داشت روز زمین پاک

همانطور که در ابتدای گزارش اشاره شد  ، این برنامه به مناسبت گرامیداشت روز زمین پاک به اجرا در آمد . به همین دلیل کارگروه فرهنگی و محیط زیست با بیان نکات مهمی در زمینه علل گرامیداشت روز زمین پاک ، با تهیه و نمایش بنرهای متعدد این روز مهم را گرامی داشتند .

پنجاه و سومین سالگرد روز زمین پاک در سال ۲۰۲۳بر دو موضوع اصلی تمرکز خواهد داشت:  نجات بشریت از بحران آب و هوا و ایجاد اقتصاد سبز برای همه. نابودی زمین نابودی حیات بر روی آن را به دنبال خواهد داشت. از بین رفتن جنگلها و آلودهشدن رودخانه ها و اقیانوسها و نسل بشر را به خطر میاندازد. شاید در شرایط اقتصادی کنونی و مشکلات مختلفی که با آن رو به رو هستیم، نجات زمین برای آیندگان کم اهمیتتر به نظر برسد، اما همین بیتوجهی باعث شده مشکل کم آبی و خشکی رودخانهها به مشکلات قبلی ما اضافه شوند...

بعد از برنامه گرامیداشت ، به ادامه مسیر می پردازیم . با توجه به  یادآوری یکی از دوستان همراه  که گفت : این روزها فصل تخم گذاری پرندگان است ، با سکوت و ممانعت از سر و صدای اضافی  ، حریم پرندگان را رعایت کنیم  

 یکی از امتیازات خوب این پیمایش ، حضور مربیان باتجربه کوهنوردی و مربیان توانمند ورزش پیلاتس بود که چه در مسیر پیمایش و چه در هنگام استراحت به ارائه آموزش های لازم و حرکات کششی مناسب می پرداختند.  

پیمایش را ادامه می دهیم . فضای سبز و پوشش گیاهی زمین و آرامش هوا کاملا متفاوت با روز اول است  

مجددا پس از حدود یک ساعت پیمایش در منطقه ییلاقی به نام  جمآو ،  استراحتی کوتاه داریم . امروز  در مسیرمان چشمه های آب  و رودخانهرا کمتر می بینیم . پوشش های گیاهی بلند تر حاکی از گرمتر بودن هوای این منطقه است . همچنین تنوع گیاهی خیلی کمتر  دیده می شود.در بعضی  قسمتها ، خش خش برگها زیر گامها  ، تداعی کننده پاییز دل انگیز است و تکمیل کننده زیبایی های طبیعت.  

در مسیرمان  از منطقه جنگلی و ییلاقی حفاظت شده ایی به نام  بازنخونی عبور می کنیم و به ییلاق یا محله  درا پشت می رسیم . به درخواست همنوردان ، زمانی برای استراحت  در نظر گرفته می شود.  انجام چند حرکت ویژه برای نرمش عضلات پشت و گردن با مربیگری خانم مشفق بسیار کارساز است .  

 

در این ییلاقات، کوچه و خیابانی وجود ندارد و مسیرهای پاکوب هستند که راه را نشان میدهند. فضای روستایی در ییلاقات ماسال و شنیدن صدای پرندگان و وجود گاوها و گوسفندان، آرامشی را به شما عرضه میکند که هیچگاه طعم آن را نچشیدهاید.

ادامه  مسیر پیمایش مان ، باسکم سون نام دارد . اینجا نیز منطقه ایی حفاظت شده است و برای جلوگیری از ورود حیوانات و قاتلان جنگل محصور شده است  . طبق هماهنگی قبلی با صاحب ملک که گویا پدرخانم  راهنمای محلی مان است ، درب باز و  وارد می شویم .  تاکید می شود که آخبرین نفر نیز درب را ببندد.

 برخی از دوستان تمایل دارند که سریعتر بروند و حتی سرقدم را پشت سر بگذارند ولی آقای سبحانی کنترل اوضاع را در دست دارد . گروه باید منظم و هماهنگ حرکت کند و همه با هم به پیش بروند. همانطور که پیش بینی شده بود ، در ادامه مسیر ،  سراشیبی نسبتا تند شد . بایستی گامها را  با دقت بیشتر برداشت و با توجه به کوله های حجیم و بارهای اضافی بر دوش فاصله ها را حفظ کرد .  

آقای نیستانکی گروه را به دقت کنترل می کند و در پیچ های تند تذکرات لازم را یادآور می شود. با پشت سر گذاشتن این سراشیبی نسبتا طولانی  ، منطقه جنگلی پایان یافته و در ادامه به جاده همواره می رسیم.  

مشاهده  ساکنین زحمتکش کلبه ها ، خبر از پایان جنگل و نزدیک شدن  به انتهای مسیر پیمایش در چسلی ماسال را می دهد.

ماسال شهری است ییلاقی در دل ارتفاعات جنگلی تالش .ییلاقات ماسال، سرسبزترین ییلاقات گیلان است. درختان خودرو و سر به فلککشیدهی بلوط و توسکا، راشستانهای زیبا و بی بدیل و مراتعی سرسبز و باطراوت با تنوع  پوشش گیاهی و جانوری و مناطق بکر در ارتفاعات، چشم هر بینندهای را خیره میکند.

علاوه بر اولسبلنگاه ، ییلاق سوچاله ،ییلاق تلارگاه ،ییلاق ملومه ،ییلاق خندیله، ییلاق اسپی دشت ،ییلاق شنبه و ییلاق واشیار از دیگر ییلاقهای ماسال هستند.

 روستای زیبا و زیارتی شالما در ۱۲ کیلومتری شهر ماسال و روستای چسلی در فاصله ۱۴ کیلومتری مرکز شهر در نزدیکی ییلاقات ماسال قرار گرفتهاند.  جاذبههایی چون طاسکوه و آری دول، منطقه باستانی اسبه ریسه با غارها و صخرههای بلند و بسیاری مناطق دیگر  در این شهر وجود دارد  

 در ادامه ، جاده صاف و خاکی را باید دوساعتی پیمود تا به  روستای شالما و محل سوارشدن به اتوبوس رسید ولی برخی از دوستان ، برای حمل کوله های سنگین و چادر ها به زحمت افتاده اند. خبری از آنتن تلفن ها و امیدی به تماسهای تلفنی نیست . در جاده خاکی به پیمایش ادامه می دهیم .  

 

 

برای به موقع رسیدن به انتهای مسیر باید چاره ایی اندیشید . جوان موتورسواری که برای انجام کاری به این محل آمده است و لهجه تالشی شیرینی هم دارد ، می تواند به روستای چسلی که برگشت ، برایمان وانت بگیرد .  

به ادامه مسیر می پردازیم . هوای آفتابی و ملایمی داریم . برخی از دوستان کفشهای راحت و سبک را جایگزین کفشهای کوهنوردی کرده اند .

دیگر استرسی برای سختی مسیر نداریم . دوستان توانمند تر به کمک همنوردان دیگر می شتابند تا سنگینی بارشان را کمتر کنند.  

پس از حدود ۴۰ دقیقه دیگر ، حدود ساعت ۱۳ دو دستگاه وانت آبی  در جاده روبرو خودنمایی می کنند . پس رایزنی ها به  نتیجه رسیده است . دوباره خوشحال و راضی از وانت سواری ، کوله ها را به باربندها  می سپاریم.  

بعد از عبور از عوارضی  ، در روستای طاسکو در کنار رودخانه خروشان خالکایی که یکی از جاذبههای مهم  در مسیر ییلاقات ماسال است و پارک ساحلی  آن ، در سایه سار درختان برای صرف ناهار  مستقر می شویم. پاهای خسته برخی از  همنوردان  ، در آب جاری و خنک رودخانه جان تازه ایی می گیرد.  

و این گونه پیمایش زیبا و خاطره انگیز دو روزه ما به پایان می رسد.  

 به گزارش خانم چهاردولی مسئول ناوبری برنامه براساس ترک مسیر ثبت شده ، حدود ۲۳ کیلومتر پیمایش داشته ایم . حداکثر ارتفاع ۲۱۶۶ متر و حدود ۶۰۰ متر نیز ارتفاع گرفته ایم.

پس از رفع خستگی و پر کردن فلاکس ها از آبجوش ، برای سوار شدن به اتوبوس بایستی در طاسکو  به محل عوارضی خودرو ها برویم . در محل مقرر بی صبرانه منتظر اتوبوس هستیم .  

ساعت ۴ عصر سوار اتوبوس می شویم و با خاطره هایی بسیار خوشایند خطه سبز ماسوله به ماسال را پشت سر می گذاریم. همانطور که پیش بینی شده بود  ترافیک گسترده تعطیلات ۴ روزه بعداز عید فطر ، ما راهم درگیر کرد  .  

در داخل اتوبوس از  همراهان نظرخواهی  شد و در باره چگونگی ثبت نام و اجرای برنامه گفتگو و توضیحات لازم نیز ارائه شد.

ساعت ۴ بامداد دوستان کرجی از اتوبوس پیاده شدند و همنوردان تهرانی نیز ساعت  ۵ به مقصد رسیدند.  

 

 

 

اسامی همنوردان: 

1 خیرالله سبحانی،2 مصطفی تخیری  3 ، حسین نیستانکی ،4 البرز نیستانکی  5، علی قدیری6 ، سعید قدیری 7 ، مینا حسینی ، 8الهام مشفق ، 9مرتضی معین ،10 ترمه گلی 11 ، محمد مشفق ، 12فرخنده بوستانی ،  13صدیقه صمدی 14 ، فریبا مرادی  15، فرزانه محمدی. ، 16صدیقه حسنی 17،  بهروز پدرود ،18 میناحسینی 19، محمد خالویی 20، سحر قریشی 21، حمید رهنما ،22 منیژه  خانوردیلو 23، شایان عبدلی ناصر  24، زهرا  رهنما ،25 صفر میرالی ، 26لیلی کریمی 27، متین میرالی 28، حمید پور کریمی 29، یاسمن حسینی  ،30 شکوفه چهاردولی 31، اشرف زارعی  32، علیرضا حسن زاده ، 33امیر علیزاده ، 34امیر حسینی، 35 بهبود بیات ، 36حامد رحیمی ،37  بهنام محمدی  38، رضا ریاضی 39 ، اصغر محمدی 40، عاطفه دامک، 41 فاطمه مولایی 42، پرویز  حمیدی 43 معصومه توکلی .

 

 

و

و

 

مطالب مرتبط:
لایک : 0
کد امنیتی رفرش

کوهنوردی

آرشیو
کوه ها

معروف ترین کوه های ایران

معرفی کوه های ایران

قله ها

قله دماوند

راهنمای صعود به قله دماوند

قله های ایران

قله علم کوه

علم کوه یا کی 2 ایران

عنوان مطلب

قله سبلان

قله سبلان عروس قله های ایران

عنوان مطلب

قله توچال

راهنمای کامل صعود به قله توچال

آموزشی

آرشیو
عنوان مطلب

اصلاحات کوهنوردی

کوهنوردی به زبان ساده

عنوان مطلب

آموزش های کوهنوردی

مراحل کوهنوردی

عنوان مطلب

تغذیه در کوهستان

آموزش های کوهنوردی

عنوان مطلب

بهمن شناسی

کوهنوردی در زمستان

عنوان مطلب

گره های کوهنوردی

انواع گره کوهنوردی

لوازم و تجهیزات

آرشیو
عنوان مطلب

باتون کوهنوردی

لوازم انفرادی و گروهی

عنوان مطلب

ساعت ارتفاع سنج

ابزار مسیر یابی

عنوان مطلب

کاپشن کوهنوردی

لباس کوهنوردی

عنوان مطلب

طناب کوهنوردی

لوازم و تجهیزات کوهنوردی

عنوان مطلب

کارابین کوهنوردی

لوازم و تجهیزات کوهنوردی

کوهنوردی درجهان

آرشیو
همالیا نوردی

کوه های جهان

معرف ترین کوه های جهان

عنوان مطلب

قله اورست

اورست بام دنیا

عنوان مطلب

قله K2

کی2 دومین قله بلند جهان .

عنوان مطلب

قله انا پورنا

قله انا پورنا کجاست

عنوان مطلب

قله راکاپوشی

راکاپوشی کجاست

کوهنوردان ایران

آرشیو
عنوان مطلب

فاتحان اورست

فاتحان ایرانی قله های ۸۰۰۰ متری

کوهنوردان جهان

آرشیو
عنوان مطلب

فاتحان اورست

فاتحان قله های ۸۰۰۰ متری

عنوان مطلب

رینهولد مسنر

کوهنوردان جهان

عنوان مطلب

یژی کوکوچکا

کوهنوردان جهان

عنوان مطلب

نیرمال پورجا

اعجوبه دنیای کوهنوردی

عنوان مطلب

سیمونه مورو

کوهنوردان جهان

جاذبه ها ایران

آرشیو
جاذبه ها ایران

محبوب ترین جاذبه های ایران

جاذبه های دیدنی ایران

عنوان مطلب

جاذبه های طبیعی ایران

آبشارها،غارها،

عنوان مطلب

جاذبه های تاریخی ایران

موزه ها،ابنیه ها

جاذبه های تفریحی

جاذبه های تفریحی

پارک ها،فرهنگسراها،بازار ها

سایرجاذبه ها

سایرجاذبه ها

روستاها ،آداب و سوم

سیروسفر

آرشیو
کوه ها

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به مقاصد گردشگری

تهران گردی

تهران گردی

راهنمای کامل تهران گردی

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به اصفهان

دیدنی های اصفهان

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به کرمانشاه

دیدنی های کرمانشاه

راهنمای گردشگری

راهنمای سفر به شیراز

دیدنی های شیراز

گردشگری

آرشیو
باستانی

ایران گردی

> اماکن دیدنی ایران «

راهنمای گردشگری

جهان گردی

اماکن دیدنی جهان

راهنمای گردشگری

گردشگری ورزشی

گردشگری سلامت .

راهنمای گردشگری

جنگل نوردی

> اکوتوریسم

راهنمای گردشگری

گردشگری باستانی

گردشگری موزه ها

سفرنامه

آرشیو
عنوان مطلب

گزارش برنامه ها

برنامه های کوهنوردی

عکاسخانه

آرشیو
عنوان مطلب

اصلاحات کوهنوردی

کوهنوردی به زبان ساده

عنوان مطلب

آموزه های کوهنوردی

مراحل کوهنوردی

عنوان مطلب

آموزه های کوهنوردی

تغذیه در کوهستان

عنوان مطلب

آموزه های کوهنوردی

گره کوهنوردی

سفرنامه

پربازدیدترین مطالب